1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Suriyeli Halil Bebeğin Mucizevi Kurtuluşu
Suriyeli Halil Bebeğin Mucizevi Kurtuluşu

Suriyeli Halil Bebeğin Mucizevi Kurtuluşu

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri Suriyeli sığınmacıları topraklarına dahi kabul etmezken, Türkiye bir bebeğin hayatı söz konusu olduğunda neler yapabileceğini bir kez daha gösterdi.

A+A-

Suriye de devam eden savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli ailenin küçük bebekleri Halil, filmleri aratmayan bir öyküyle adeta hayata yeniden merhaba dedi. Suriye’de savaşın ortasında dünyaya gelen Muhammet ve Ayşe çiftinin çocuğu Halil bebek daha bir aylıkken amansız bir hastalığa yakalandı. Kanlı ishal, kusma ve kilo kaybı ile başlayan ve dünyada sadece 50 vakada tanımlanan IL -10 Reseptör Gen Mutasyonu hastalığına yakalanan Halil bebeğin hayatı ailesinin Suriye’den Türkiye’ye sığınmacı olarak gelmesi ile değişti. Konya’ya sığınmacı aile olarak yerleşen ve şikâyetleri artarak devam eden bebeklerini Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürerek muayene ettiren ailenin ve bebeğin hayata tutunma mücadelesi burada yeniden başladı.

        Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Bölümü doktoru Uz. Dr. Ersin Sayan tarafından muayenesi yapılan ve endoskopik incelemesinde kalın bağırsakta yaygın kanamalı ülserler görülen Halil bebeğe ‘ülseratif kolit’ tanısı konuldu.  İlaç tedavisinin yanı sıra ileri genetik analizlerinde hastaya vakit geçirilmeden yapıldığını vurgulayan Dr. Sayan, “ Genetik incelemeler sonucunda Halil bebekte şu ana kadar dünyada sadece 50 hastada tanımlanmış olan IL – 10 reseptör gen mutasyonu saptadık.  Ölümcül bir hastalık olan ve bilinen tek tedavi yöntemi kök hücre nakli olan hastalığın tedavisi için zaman geçirilmeden bebeğe uyumlu kan doku gruplarını aramaya başladık. Anne ve babanın doku grubu uyumsuz çıkınca yurt dışı kök hücre bankasından uyumlu kök hücre bulundu ve hastaya 1 yaşında iken kök hücre nakli uygulandı” dedi. Dr. Sayan, Halil bebeğin sağlık durumunun şu an için çok iyi olduğunu ve ölümcül sonuçları olan bir hastalığı yenmeyi başardığını da belirtti.

          Konya Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Koç’da yaşanan bu olay ile birlikte devletimizin büyüklüğünün bir kez daha kanıtlandığını söyledi. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin Suriyeli sığınmacıları topraklarına dahi kabul etmediğini hatırlatan Koç, “Erken dönemde bebeğe müdahale edemeseydik belki de Halil bebek şu an aramızda olamayacaktı. Devletimizin büyüklüğü ve Sağlık Bakanlığımızın fedakârlığı sayesinde Halil bebek ölümcül bir hastalığın pençesinden kurtulmuş oldu. Türkiye, bir insan hayatı söz konusu olduğunda en zor ve pahalı tedavileri tereddüt dahi etmeden yapabiliyor. Bu devletimizin ne denli vefakar olduğunu ve mazlumlara yardım için elinden geleni yaptığının göstergesidir” dedi.

          Halil bebeğin annesi Ayşe ile babası Muhammet El Hacci’de çocuklarının sağlığına kavuşmasından dolayı son derece mutlu olduklarını ifade ederek, “Türkiye devletine ve milletine çok teşekkür ediyoruz. Sizler olmasaydınız bu çocuk belki de hayatta olmayacaktı. Allah bu devlete güç kuvvet versin” dediler.

Önceki ve Sonraki Haberler