1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Suriyeli Kardeşler Şifayı Sivas'ta Buldu
Suriyeli Kardeşler Şifayı Sivas'ta Buldu

Suriyeli Kardeşler Şifayı Sivas'ta Buldu

Suriye'nin Hama kentinde ısınmak için sobaya koydukları mazotun parlaması sonucu yüz ve vücutlarında yanıklar oluşan, koma halinde getirildikleri Sivas'ta yeniden hayata tutunan Suriyeli 2 kız kardeş, sağlıklarına kavuşacakları günleri bekliyor- CÜ Yanık

A+A-

SİVAS (AA) - Suriye'nin Hama kentinde ısınmak için sobaya koydukları mazotun parlaması sonucu yaralanan 2 kız kardeş, koma halinde getirildikleri Sivas'ta yeniden hayata tutundu.

Yaklaşık 20 gün önce Hama'da ısınmak için sobaya koydukları mazotun parlaması sonucu yaralanan 12 yaşındaki Regaid Cuer ve 6 yaşındaki kardeşi Bayan Cuer, Hatay'dan Sivas'a sevk edildi.

Yüz ve vücutlarının büyük bölümünde ikinci derece yanık bulunan Cuer kardeşler, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Yanık Tedavi Merkezi'nde tedavi altına alındı. Kente getirildiğinde koma halinde olan Cuer kardeşlerin tedavisinde ise önemli aşama kaydedildi.

Yanıklar nedeniyle vücutlarında ve yüzlerinde derin yaralar oluşan Suriyeli kardeşler, hayati tehlikeyi atlatarak sağlıklarına kavuşacakları günleri bekliyor.

Tercüman aracılığıyla basın mensuplarına açıklama yapan Regaid Cuer, kendisine çok iyi bakıldığını ve tedaviden olumlu sonuçlar aldığını belirterek yetkililere teşekkür etti.

Çocukların babası Yusuf Cuer ise hastanede çocuklarına çok iyi bakıldığını söyledi.

- "Deri nakli yapacağız"

CÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi ve Yanık Tedavi Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan ise Regaid'in yaklaşık 20 gün önce ağır yaralı ve koma halinde hastanelerine geldiğini aktardı.

Komada olması nedeniyle ilk hafta hastayla diyalog kuramadıklarını dile getiren Turan, "Sonra yavaş yavaş tedavilere cevap vermeye başladı. Yüzünde, ayaklarında ve kollarında tam kat yanıkları mevcut. Yüzündeki yanıklar bayağı iyileşti, ayaklarındaki tam kat deri yanıklarının çoğunu ameliyatla çıkarttık. Yakın dönemde deri nakli yapacağız." dedi.

Suriyeli Regaid'in vücudunda yüzde 50'ye yakın ağır yanıklar ve kan zehirlenmesi olduğunu anlatan Turan, şöyle devam etti:

"Şu ana kadar 7 büyük ameliyat geçirdi. Bu aşamalarda tam kat yanık olan kısımları temizledik. Diğer dokularında sıkıntılı olan yerlerini çıkarttık. Ayağını kaybetme riski vardı, onları kurtarma işlemleri yapıldı. İleride deri nakline hazır hale getirmek için işlemlerimizi tamamladık. Gelecek haftadan itibaren deri nakli sürecine geçeceğiz."

Turan, Regaid'in ardından kardeşi Bayan Cuer'i de hastanelerine getirttiklerini belirterek "Bakımlarını daha iyi yapmaları için üvey annelerini de getirttik. Geldiğinde bu hasta da kötü durumdaydı. Yüzde 30 civarında yanığı mevcut ve yavaş yavaş toparlıyor." açıklamasında bulundu.

Merkezlerine 2 ay önce 6 Suriyeli hastanın daha yanık şikayetiyle geldiğini ve onların tedavilerini tamamladıklarını anımsatan Turan, son 1,5 aydır 10 Suriyeli hastanın tedavisini yaptıklarını ifade etti.

Turan, taburcu olan hastanın yerine tekrar hasta gönderildiğine dikkati çekerek "Çok sayıda hasta var ve burası referans merkezi oldu. Yapay deri tedavisine de geçtik, bu açıdan da ağır hastaları da kabul ediyoruz." diye konuştu.

Tedavi ettiği Cuer kardeşlerin 3 yıl önce evlerinin önünde otururken çatışma çıktığını da aktaran Turan, bu çatışmada annelerini kaybeden 2 kardeşin silahla yaralandığını kaydetti.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler