1. HABERLER

  2. AKTÜEL

  3. Suriyeli Ödüllü Yazar Kendini Hemşehrilerine Adadı
Suriyeli Ödüllü Yazar Kendini Hemşehrilerine Adadı

Suriyeli Ödüllü Yazar Kendini Hemşehrilerine Adadı

Yazdığı kitaplarla İslam dünyasında 5 kez "En iyi kadın yazar ödülü"ne layık görülen Ebtisam Şakuş, Türkiye'de kendisi gibi sığınmacılara okuma yazma, kültürel ahlak gibi dersler veriyor

A+A-

GAZİANTEP (AA) - Suriye'nin Halep kentindeki çatışmaların yoğunlaşması üzerine ülkesini terk edip bir süre Mısır, Ürdün ve Lübnan'a giden Ebtisam Şakuş (57), en son Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki Telhamud Geçici Konaklama Merkezine sığındı.

Ülkesinin yanı sıra Mısır, Lübnan ve Suudi Arabistan'da edebiyat dalında "En iyi kadın yazar ödülü"ne layık görülen Şakuş, Türkiye'de bir yandan sığınmacıların yaşadığı dramları konu alan kitaplar yazarken diğer taraftan da çadır kentte kurulan kültür merkezinde kendisi gibi sığınmacılara birikimlerini aktarıyor.

"Suriyeli kardeşlerime hizmet edebilmek için bu kampta yaşamayı seçtim"

Yazar Şakuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Türkiye'ye gelmeden önce birçok ülkeye gittiğini ancak hiçbir yerde Türkiye'deki kadar mutlu olamadığını dile getiren Şakuş, "Buraya gelmeden önce Ürdün'e, Mısır'a, Lübnan'a gittim ama anladım ki Türkiye'de Suriyelilere çok iyi bakıyorlar. Suriyeli kardeşlerime hizmet edebilmek için bu kampta yaşamayı seçtim." dedi.

Suriye'de 13 kitap yazdığını, Türkiye'ye geldikten sonra da yazmaya devam ettiğini anlatan Şakuş, şunları kaydetti:

"Burada da bizi anlatan kitaplar yazmaya devam ediyorum. Türkiye'ye gelmeden önce birçok yeri gezdim. Bir kadın olarak ilk başlarda çadır kentte yaşamak çok zordu. Her mülteci gibi ben de çok zorlandım ama zamanla alışmaya başladım. Burada bir kültür merkezi kuruldu. Ben de Suriyeli çocuklara, gençlere, kadınlara okuma yazma öğretiyorum. Ahlaki dersler veriyorum. Kültürlerini anlatıyorum. Elimden geldiğince onlara faydalı olmaya çalışıyorum. Çocuklar için İslami ahlakı anlatan kitaplar hazırlıyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler