1. HABERLER

  2. TEKNO

  3. Takımyıldızları Mitolojik Öykülerle Anlatılacak
Takımyıldızları Mitolojik Öykülerle Anlatılacak

Takımyıldızları Mitolojik Öykülerle Anlatılacak

Ankara Üniversitesi (AÜ) Kreiken Rasathanesi'nde yarın düzenlenecek etkinlikte, "Takımyıldızlar ve Mitolojik Öyküleri" konulu sunum yapılacak

A+A-

ANKARA (AA) - Ankara Üniversitesi (AÜ) Kreiken Rasathanesi'nde yarın düzenlenecek etkinlikte, "Takımyıldızlar ve Mitolojik Öyküleri" konulu sunum yapılacak.

Rasathane Müdürü Prof. Dr. Selim Selam, yarın gerçekleştirilecek "takımyıldızı öykülerinin halkla buluşma etkinliğine" ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Selam, burçların takımyıldızlarından bazıları olduğunu, davetlileri bu konuda bilgilendirerek öykülerini aktarmak istediklerini söyledi.

"Takımyıldızları anlatılırken, neye burç denildiğinden bahsedilecek ama bilimsel boyutuyla, astrolojiye girmeden anlatacağız." diyen Selam, takımyıldızlarının insanlık tarihinin başlangıcından bu yana hayatta önemli bir yere sahip olduğuna dikkati çekti.

-Çıplak gözle yıldızlar izlenecek


Ankara Üniversitesi Rasathanesi'nde yarın saat 20.30'da başlayacak etkinlikte, konunun uzmanları "Takımyıldızlar ve Mitolojik Öyküleri" konulu sunum yapacak, ardından saat 24.00'a kadar da teleskoplarla Ay, Satürn ve Mars gözlenecek.

Rasathane tarafından düzenlenecek ve her yaştan meraklının katılabileceği etkinlikte, teleskopla gözlemlerin yanı sıra, çıplak gözle gökyüzü gözlemleri de yapılacak ve bu sırada takımyıldızları tanıtılacak, yıldızlara bakılarak yön bulma anlatılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler