1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Tarihi Terzioğlu Konağı Onarıldı
Tarihi Terzioğlu Konağı Onarıldı

Tarihi Terzioğlu Konağı Onarıldı

Tarihi Terzioğlu Konağı, Sivas İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğüne bağlı Koruma Uygulama ve Denetim Bürosunun çalışmaları sonucu onarılarak kültür...

A+A-

SİVAS (AA) - Tarihi Terzioğlu Konağı, Sivas İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğüne bağlı Koruma Uygulama ve Denetim Bürosunun çalışmaları sonucu onarılarak kültür hayatına kazandırıldı.

İl Özel İdaresi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, Gökmedrese Mahallesi Uzunyol Caddesi’ndeki 3. derece arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan konaktaki çalışmaları yerinde inceledi.

Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından geçen yıl onarıma alınan konağın kısa sürede tamamlandığını belirten Ayhan, Sivas İl Özel İdaresi'nin taşınmaz kültür varlıklarının korunması ve restorasyonu amacıyla toplanan katkı payı hesabından onarım ve proje desteği gördüğünü vurguladı.

Ayhan, bu eserlerin birçoğunun bakımsızlıktan, mülkiyet sorunlarından dolayı kent kültürüne hizmet verecek şekilde kullanılamadığını dile getirerek "Sivas il merkezinde 29 adet tescilli tarihi konak bulunuyor. Bunların da elimizden geldiği kadar mülkiyet sorunlarını çözerek ve başka kurumların elinde olan tarihi yapıları restore ederek amacına uygun bir şekilde kullanılmasını sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Konağın Birlik Vakfı’nın hizmetleri doğrultusunda gençlere yönelik sosyal, kültürel ve eğitim çalışmalarında kullanılacağını belirten Ayhan, şunları kaydetti:

"Binayı korumak ve onarmak yetmez içerisinde de anlamlı bir faaliyetin olması gerekir. Sivas Valiliği ve İl Özel İdaresi olarak elimizden geleni yaptık. Sivas Belediyesi’nin tahsisi, İl Özel İdaresi’nin de teknik çalışmaları sonucu Birlik Vakfı güzel bir konağa kavuştu. Sivas bir değer daha kazandı. Bu eserin hayata kazandırılmasında Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz başta olmak üzere milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ilimize hayırlı olması temennisinde bulunuyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler