1. HABERLER

  2. AKTÜEL

  3. Taş Desenli Ev Duvar Kağıtları
Taş Desenli Ev Duvar Kağıtları

Taş Desenli Ev Duvar Kağıtları

Taş Desenli Ev Duvar Kağıtları

A+A-

Taş desenli duvar kâğıtları evlerimizde geniş kullanıma sahip olan dekoratif ve kalıcı ürünlerdir. Evlerimizde oturma odasından mutfağa, banyoya kadar her alanda taş desenli duvar kâğıtları kullanılabilmektedir. Taş duvar kâğıtlarının bu kadar çok kullanılmalarının sebebi çoğu aile tarafından beğenilmeleri, her aile yapısına uyması, evlere otantik bir hava katması gibi nedenler sıralanabilir.

11.png

Ancak bazı aileler taş desenli duvar kâğıtlarını kendi yörelerindeki evleri andırdığı için evin her alanında kullanmaktadırlar. Örneğin oturma odasının bir bölümü, yatak odasının tek duvarı, banyonun alt zemini, balkonlar gibi. Bu seçim kişiden kişiye değişmektedir. Yörelerinden ve köylerinden göçen aileler şehirde taş evler bulamamakta ya da inşa ettirememektedir. Çünkü taş ev inşa ettirmenin maliyeti çok yüksektir. Bazı aileler bu maliyeti karşılasa bile böyle bir ev yaptıracak yer bulamamaktadırlar. Ancak gelişen teknoloji ile taş ev yapma ya da taş ev arama yerine kolayca seçebildikleri duvar kâğıtlarının 3 boyutlu duvar kağıtları gibi her modelini, isteklerine uygun taş modelini bulabilmekte ve evlerinde kullanmaktadırlar. Bu saye de yörelerindeki o özledikleri havayı taş desenli duvar kâğıtlarını seçerek ve evlerinin her köşesinde kullanarak gidermektedirler. Bu ailelerin hem geleneklerinden hem de çocukluğundan beri yaşadıkları ortamdan ayrılmamalarını, yabancılık çekmemelerini ve gelecek kuşaklara da gerçek taş evlerde yaşamanın nasıl bir his olduğunu anlatabilmeleri açısından önemlidir. Aileler hem böyle daha mutlu olmakta hem de kendilerini bir nevi daha güvende hissetmektedirler. 22.png

Taş desenli duvar kâğıtlarının çok tercih edilme sebeplerinden biri de evlere otantik, eski konak havası vermesini ekleyebiliriz. Çünkü artık insanlar için ev kavramı sadece içinde temel ihtiyaçlarımızın görüldüğü yer değil de istek ve arzularımızı karşılayan, çok beğenilen, çevrenin de evine hayranlıkla bakmasını sağlayabileceği bir mekân olma özelliği taşımaktadır. Bireyin Mardin evlerine, Safranbolu evlerine ya da Kapadokya’da ki evleri çok beğenmesi kendisinin de öyle bir evde yaşama isteği duvar kâğıdını özellikle de taş duvar kâğıtlarının gün geçtikçe gerçeğine yakın bir hal almasını sağlamıştır. Bu hem duvar kâğıdı yapan firmayı çok fazla talepten dolayı memnun etmekte hem de müşterinin hayal ettiği konakta yaşıyormuşcasına hissi uyanmaktadır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler