1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tav’dan 2016’da 1 Milyar 92 Milyon Avro Ciro
Tav’dan 2016’da 1 Milyar 92 Milyon Avro Ciro

Tav’dan 2016’da 1 Milyar 92 Milyon Avro Ciro

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Şener:-"Yönetim kurulu, 2017 yılı için 248 milyon TL temettü dağıtımını genel kurul onayına sunmaya karar verdi"

A+A-

İSTANBUL (AA) - TAV Havalimanları, 2016’da konsolide cirosunu yüzde 1 artışla 1 milyar 92 milyon avroya çıkardı.

TAV açıklamasına göre, TAV Havalimanları 2016’da hizmet verdiği yolcu sayısını yüzde 2 artışla 104 milyona, konsolide cirosunu yüzde 1 artışla 1 milyar 92 milyon avroya çıkardı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener 2016 yılında dünyada güvenlik kaynaklı endişelerin havacılık sektörünü etkilediğini belirterek, hem dünyada hem de Türkiye’de havacılık sektörü açısından oldukça zor bir yıl olduğunu ifade etti.

Buna rağmen TAV olarak sahip oldukları dengeli portföy sayesinde önceki yıla göre hizmet verdikleri yolcu sayısını yüzde 2 artırmayı başardıklarını aktaran Şener, özellikle yeni yarattıkları faaliyetlerin gelirleri sonucunda konsolide cironun yüzde 1 artarak 1 milyar 92 milyon avro olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Düşük marjlı bazı işler ve Atatürk Havalimanı’nda yolcu kompozisyonunun değişmesi nedeniyle faiz, amortisman, vergi ve kira öncesi karın (FAVKÖK) yüzde 4 azaldığını aktaran Şener, net karda önceki yıla göre yaşadıkları düşüşün ise esas olarak devlete ödedikleri kiraların dövize bağlı muhasebe uygulamaları nedeniyle avro bazında artmış görünmesinden, Milas-Bodrum Dış Hatlar terminali amortismanı ve kirası ile Tunus’ta ertelenmiş vergi varlığının çevriminden kaynaklandığını dile getirdi.

Şener, 2017 yılı için yönetim kurulunun 248 milyon TL temettü dağıtımını genel kurul onayına sunmaya karar verdiğini bildirdi.

 

- "2017 yılında net karda önemli bir artış bekliyoruz"

 

Genel yaklaşımlarının olan yüzde 50’lik bir temettü dağıtım oranına denk gelen bu rakamın temettü ve büyümeyi dengeleyen “akıllı büyüme” politikalarının da açık bir göstergesi olduğunu anlatan Şener, şunları kaydetti:

"Ülkemiz, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için yarattığımız sosyal faydalar da yaptığımız işi değerlendirirken en az karlılığımız kadar önemli. Sene içerisinde devlete 1,5 milyar TL tutarında kira, vergi ve sosyal güvenlik ödemesi yaptık. 2016 yılında kombine ciromuzun yüzde 23’ünü yurtdışı faaliyetlerimiz oluşturdu. Ayrıca, yolcu konforunu artırmak ve istihdam yaratmak için 108 milyon avro yatırım yaptık. 2017 yılında toplamda hizmet verdiğimiz yolcu sayısının yüzde 4-5 arası artmasını, ciro ile FAVKÖK’ün yatay seyretmesini ve net karda önemli bir artış bekliyoruz.

Yatırım harcaması beklentimiz 2017 yılı için yaklaşık 50 milyon avro. 2016’da Gürcistan, Tiflis Havalimanı’nda yeni terminal binası ve pist rehabilitasyon çalışmalarına başladık. Medine Havalimanı’ndaki ortaklarımızdan Suudi Oger’in payının yarısına denk gelen yüzde 16,67’lik hisse alımı sürecini de yakında sonlandırmayı hedefliyoruz. Sene içinde yaşanan en önemli gelişme ise içinde bulunduğumuz konsorsiyumun Küba devleti tarafından Havana Jose Marti ve San Antonio de los Banos havalimanlarını işletmek için münhasıran görüşmelere davet edilmesi oldu. Küba havalimanlarını işletmeye başlamak için sabırsızlanıyoruz. Önümüzdeki süreçte portföyümüzü büyütmek ve genişletmeye devam etmek için en büyük rekabetçi avantajımız yetişmiş insan kaynağımızdır. Tüm çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve paydaşlarımıza TAV markasına olan güvenleri ve destekleri için teşekkürü bir borç bilirim.”

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler