1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Teröre Karşı Kayıt Şart Koymadan Bir Olmamız Gerekiyor'
Teröre Karşı Kayıt Şart Koymadan Bir Olmamız Gerekiyor

'Teröre Karşı Kayıt Şart Koymadan Bir Olmamız Gerekiyor'

Başbakan Yıldırım, terör hakkında, "Bu tehlike bütün ülkelerin önündeki en büyük tehdittir. Onun için teröre karşı, 'ama, fakat' demeden kayıt şart koymadan bir olmamız gerekiyor." dedi

A+A-

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Uluslararası camiaya bir kez daha buradan sesleniyoruz. Benim teröristim iyi, seninki kötü anlayışını artık bırakalım. Bu tehlike bütün ülkelerin önündeki en büyük tehdittir, en büyük tehlikedir. Onun için teröre karşı, 'ama, fakat' demeden kayıt şart koymadan bir olmamız gerekiyor. Beraber olmamız gerekiyor, teröre gereken cevabı vermemiz gerekiyor." dedi.

Yıldırım, Eskişehir Valiliğince Vilayet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreni ve iftar programında, kente birbirinden güzel eserlerin kazandırıldığını belirtti.

Kentin ilçelerini sayarak selamlarını ileten Başbakan Yıldırım, Eskişehir'i Anadolu topraklarının kavşak noktası olarak nitelendirdi.

Hızlı treni önce Ankara sonra Konya ve İstanbul'a bağladıklarını, Eskişehir ile Bursa'yı daha da yaklaştırdıklarını kaydeden Yıldırım, "Yeni gelen çok hızlı tren setleriyle artık Eskişehir-Ankara arası adeta Eskişehir'in içindeki iki mahalle arası gibi olacak" ifadesini kullandı.

Hızlı treninin hizmete girdiği dönemin kentte memnuniyetle karşılandığını, karayoluyla seyahatin yüzde 72 oranında azaldığına işaret eden Yıldırım, "Artık Eskişehir'de oturanlar Ankara'ya işe gidiyor, Eskişehir'de oturan gençler Ankara'da üniversiteye gidiyor veya Ankara'da oturanlar Eskişehir'de okumaya geliyor" şeklinde konuştu.

"Bir uzun adam geldi ..."

Alandaki bazı vatandaşlarca açılan eski gazetelerin manşetlerini içeren pankartlara dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

"Pankartlarda ne diyor? 'Körfez'e süper köprü', 'Körfez'den pis kokular geliyor' daha birçok. Bu manşetler bugünün değil, perşembe günü açtığımız köprünün değil, 70'li yılların. 70 yıldan beri 'Körfez'e köprü yapılacak' diye laf. Hükümetler geldi, hükümetler gitti, bakanlar geldi, bakanlar gitti değişen hiçbir şey olmadı. Ama bir uzun adam geldi, Recep Tayyip Erdoğan dedi ki 'Buraya köprü yapacağız, bu Körfez çilesini, bu gemi kuyruklarını bitireceğiz' dedi. Yaptık mı? 3,5 senede dünyanın en uzun köprüsünü, Marmara'nın kuzeyi ile güneyi arasında bir gerdanlık gibi işleyerek bitirdik, açtık perşembe günü. Bayrama gidenler bayram ediyor. 3 dakikada denizin üzerinden geçiyor, yola devam, sevdikleriyle bayramlaşmak için daha konforlu yolculuk yapıyor. Her şeyi yaparız bunlarda hiçbir sorun yok, yeter ki kardeşliğimiz, birliğimiz, beraberliğimiz halel görmesin."

"Beyinleri satılmış terör makineleri..."

Zor bir dönemden geçildiğini vurgulayan Yıldırım, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını hatırlattı.

"Beyinleri satılmış terör makineleri bugün de Bağdat'ta marifetlerini gösterdiler" değerlendirmesinde bulunan Yıldırım, Bağdat'taki patlamada 80'in üzerinde masum insanın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Hep diyoruz ki terör küresel bir tehdittir, terörün dini, mezhebi, meşrebi olmaz. Terörün nerede, kimi bulacağını asla bilemezsiniz. Bir gün Brüksel'de, bir gün Londra'da, bir gün İstanbul'da, bir gün Paris'te, bir gün Bağdat'ta, bir gün Ankara'da ansızın karşınıza çıkar. Uluslararası camiaya bir kez daha buradan sesleniyoruz. 'Benim teröristim iyi, seninki kötü' anlayışını artık bırakalım. Bu tehlike bütün ülkelerin önündeki en büyük tehdittir, en büyük tehlikedir. Onun için teröre karşı 'ama', 'fakat' demeden, kayıt şart ortaya koymadan bir olmamız, beraber olmamız gerekiyor, teröre gereken cevabı vermemiz gerekiyor."

"Hassasiyeti gösteren ülkelere de teşekkür ediyorum"

İstanbul'da perşembe günü yaşanan terör olayında hayatını kaybedenler arasında 9 farklı ülkenin vatandaşı ile Türk vatandaşlarının da olduğunu anımsatan Yıldırım, ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Bu terör saldırısı sonrası güzel bir şeyin görüldüğünü belirten Yıldırım, "İstanbul'daki terör olayından sonra bütün dünya bir oldu, tek yürek oldu, terörü aynı anda kınadılar. Hatta bayrakları bile bazı ülkeler yarıya indirdiler. Türkiye ile büyük bir dayanışma içerisine girdiler. Bütün bu hassasiyeti gösteren ülkelere de teşekkür ediyorum. Olması lazım gelen de budur." ifadesini kullandı.

Yıldırım, bugün 2 milyar lira tutarında ağırlıklı demiryolu ve karayolu olmak üzere, birçok okul, hastane ve spor tesisinin açılışını yapacaklarını dile getirerek, 14 yılda Eskişehir'e çok şey yaptıklarını söyledi.

"Eskişehir Süper Lig'de hak ettiği yeri alacak"

Eskişehir'e sadece hızlı treni getirmediklerini, şehrin ortasında boydan boya geçen demiryolu hattını, gara kadar yaklaşık bin 600 metre yerin altına aldıklarını anlatan Yıldırım, bunun üstünü de rekreasyon alanına dönüştürdüklerini söyledi.

Eskişehir'e güzel bir stadyum yaptıklarını kaydeden Yıldırım, "Bu stadyumla inşallah Eskişehir tekrar Süper Lig'de hak ettiği yeri alacak. Alpay'da artık Eskişehir'de, işin başında, inşallah yeni sezonda Es-Es'ler çok güzel işler başaracak." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, eski stadyumun bulunduğu yerin ise Eskişehir'in en büyük şehir parkı olacağını dile getirdi.

Eskişehir OSB'nin yakınında Hasanbey Lojistik Merkezi'ni kurduklarını, ülke çapındaki konut seferberliğinden Eskişehir'in de hakkına düşeni aldığını, bugüne kadar 9 bin 300 konutu hak sahiplerine teslim ettiklerini anımsatan Yıldırım, "Bununla işler bitiyor mu? Bitmiyor. Çünkü ömür biter, yol bitmez. Ömür biter, iş bitmez. Allah sağlık, sıhhat versin. Allah birlik ve beraberliğimize zarar verenlere, müstahak oldukları cezayı versin, ıslah etsin ama kim bu ülkeye zarar vermeye kalkarsa, ay yıldızlı bayrak elinde 79 milyon vatan evladını karşısında bulur." ifadesini kullandı.

"2 milyar liralık açılış"

Yıldırım, bin 85 yataklı şehir hastanesini yaptıklarını, 600 yataklı Yunus Emre Eğitim Araştırma Hastanesinin bitmek üzere olduğunu söyledi.

Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Antalya hızlı tren çalışmalarının devam ettiğini belirten Yıldırım, Gökpınar, Merkez Sepetçi ve Beyaz Altın barajlarının inşaatlarının sürdüğünü belirtti.

Başbakan Yaldırım, bin seyirci kapasiteli tam olimpik bir havuz, 3 bin koltuklu spor salonu, kültür ve sanat merkezi yaptıklarını dile getirerek, emeği geçen milletvekillerine teşekkür etti. Yıldırım, şunları kaydetti:

"Eğitimde 17, madencilikte 3, ulaşımda 7, sağlıkta 3, kamu hizmetleri ve turizmde 9 olmak üzere, toplam 2 milyarlık açılışı yapıyoruz. Eskişehirimize hayırlı uğurlu olsun. Yeni eserlerin açılışında buluşmak üzere. Önümüzde bayram var. Yarın, arife gününde Bakanlar Kurulumuz sonrası, bayram müjdesini de milletimizle paylaşacağız. Gerek Doğu'da, Güneydoğu'da gerek Türkiye'de esnafımızın, işçimizin, işverenimizin, köylümüzün, bütün toplum kesimlerinin hasretle beklediği müjdeyi de yarın vereceğiz. Hayırlı uğurlu olsun diyor, bayramınızı tebrik ediyorum."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler