1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Terörle Sosyal Medyada Da Mücadele Ediliyor
Terörle Sosyal Medyada Da Mücadele Ediliyor

Terörle Sosyal Medyada Da Mücadele Ediliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurları, şehirler ve kırsalda terör örgütü PKK'ya yönelik müşterek operasyonlar düzenlerken, örgüt yandaşlarına ise sanal alemde göz açtırılmıyor

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurları, şehirler ve kırsalda terör örgütü PKK'ya yönelik müşterek operasyonlar düzenlerken, örgüt yandaşlarına ise sanal alemde göz açtırılmıyor.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, sanal ortamda terör örgütü propagandası yapanlara yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Sorumluluk bölgesindeki Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Muş, Siirt ve Batman'da hizmet veren Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, suçların önlenmesi, faillerin tespiti, delillerin incelenmesi ve adli birimlere delil olarak sunulması, aniden gelişen toplumsal olaylara ilişkin bilgilerin toparlanması ve birimlere aktarılması gibi konularda ilgili birimlere destek sağlıyor.

Ekipler, ayrıca adli dijital delilleri inceleyerek, rapor haline getiriyor, adli bilişim hizmetleri sunuyor.

Bir yılda 609 terabayt dijital veri incelendi
Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından başta terör operasyonları sonucunda yakalanan zanlılardan elde edilen dijital materyaller olmak üzere birçok konu zaman mefhumu gözetilmeksizin incelenerek, sonuçlar ilgili birimlere ulaştırılıyor.

Bu kapsamda son bir yılda bin 251 dosya ile ilgili çalışma yapan, 609 terabayt dijital veri, bin 826 cep telefonu ve bin 670 SIM kartı inceleyen ekipler, sosyal medya hesaplarını mercek altına aldı.

Birimlerden gelen talep veya Sanal Suç Soruşturma Bürosu olarak resen yapılan çalışmalar neticesinde, bini aşkın sosyal medya hesabıyla ilgili inceleme yapıldı. Ekipler, sanal ortamda terör örgütü PKK'ya destek veren paylaşımlar içerdiği iddiasıyla 450 sosyal medya hesabının mahkeme kararıyla kapatılmasını sağladı.
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler