1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Tofaş'a "Avrupa Birliği Çevre Ödülü"
Tofaşa Avrupa Birliği Çevre Ödülü

Tofaş'a "Avrupa Birliği Çevre Ödülü"

Tofaş, "Güneş Enerjisinin Üretim Süreçlerinde Doğrudan Kullanımı Projesi" ile Avrupa Birliği (AB) tarafından, çevresel performansı yüksek şirketlere verilen "AB Çevre Ödülleri...

A+A-

Tofaş, "Güneş Enerjisinin Üretim Süreçlerinde Doğrudan Kullanımı Projesi" ile Avrupa Birliği (AB) tarafından, çevresel performansı yüksek şirketlere verilen "AB Çevre Ödülleri Türkiye" programı kapsamında, "Süreç" kategorisinde finalist ödülüne layık görüldü. Tofaş'ın ödüllü projesi, AB Çevre Ödülleri'nin yurt dışı ayağında Türkiye'yi temsil edecek.

Tofaş'tan yapılan açıklamaya göre, 3 kategoride 8 şirketin başarılı projeleriyle ödül aldığı "AB Çevre Ödülleri"nde, Tofaş Fabrikası'nda geliştirilen ve Boya Üretim Müdürlüğü Ön Kurutma Proseslerinde uygulanmaya başlanan Güneş Enerjisinin Üretim Süreçlerinde Doğrudan Kullanımı Projesi, Süreç kategorisinde finalist proje olarak ödül almaya hak kazandı.

Son dönemde sürdürülebilirlik yatırımları ve çevre dostu inovasyon çalışmalarıyla öne çıkan Tofaş, ödül alan projesi ile dünyada otomotiv sektöründe proses havasını direkt olarak güneş enerjisi ile ısıtarak sağlayan ilk fabrika oldu. Güneş enerjisi kullanımına dayalı bu sistem, kullanıldığı proseste yıllık yüzde 35 enerji tasarrufu sağlıyor. Sistem 2181 GJ/yıl doğalgaz karşılığı güneş enerjisinden sıcak hava üretmenin yanı sıra 122 ton/yıl eşdeğer sera gazını da azaltılmasını sağlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tofaş Üretim Direktörü Recep Temizesen, şunları kaydetti:

"Tofaş olarak sürdürülebilirlik yaklaşımımız kapsamında tüm iş birimlerini ve iş süreçlerini kapsayacak şekilde çevreyi korumaya dönük çalışmalar yürütüyoruz. Tofaş, ham madde temininden üretime, tüm iş süreçlerinde sürdürülebilirlik ekseninde, çevre dostu bir iş modeli benimsiyor. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz çalışmalardan biri olan bu projemizle çok değerli bir ödül aldık. Projemizin uluslararası standartlarda bir çevre ödülü ile taçlanması bizleri ayrıca gururlandırdı.

Bu proje, hem enerji tasarrufu hem de üretim sürecinde çevreye katkı sağlama yönünden büyük avantajlar sunuyor. Güneş enerjisinden yararlanan bu sistemle yıllık yüzde 35 gibi önemli bir enerji tasarrufu sağlıyoruz. Proje, bir yenilenebilir enerji projesi olmasına karşın düşük geri ödeme süresi ile finansal açıdan son derece ekonomik olması, bakım gerektirmemesi ve son derece yüksek yaygınlaştırma potansiyeline sahip olması özellikleriyle sürdürülebilir karbon ve enerji yönetimi için de büyük önem taşıyor."

Önceki ve Sonraki Haberler