1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. "Tornetle Geri Dönüşüm" Projesi
Tornetle Geri Dönüşüm Projesi

"Tornetle Geri Dönüşüm" Projesi

Keçiören Belediyesi geçmişte çocukların en büyük eğlencesi olan torneti yaşatmak için yarışma düzenledi

A+A-

Keçiören Belediyesi, 1970'li ve 1980'li yıllarda çocukların eğlencesi olan torneti yeniden yaşatıyor.

Keçiören Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğünce, Neşet Ertaş Kültür Merkezi önünde düzenlenen ve geçmişe özlemi simgelediği için "Tornetle Geri Dönüşüm" adı verilen etkinlikte, AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ile AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan tornete bindi.

Ünal, Ak ve Çoktan, Gün Sazak Caddesi'nden Neşet Ertaş Kültür Merkezi önüne kadar yaklaşık 500 metrelik parkurda çocuklarla birlikte tornet sürdü.

Çocuklar arasında düzenlenen tornet yarışını, Cemal Gürsel Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Yiğitcan Şimşek birinci bitirdi. Şimşek, biraz zor olmasına rağmen ilk defa tornet sürdüğünü belirterek yarışın her yıl tekrarlanmasını istedi.

Etkinliğe katılan AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal AA muhabirine yaptığı açıklamada, tornetin 1980'lerde en büyük eğlenceleri olduğunu belirterek, şunları anlattı:

"Sabahın erken saatlerinde dışarı çıkıp akşama kadar tornetle uğraştığımız olurdu. Bütün hayat sokakta geçerdi arkadaşlarımızla birlikte. Tam bu mahallede doğdum, büyüdüm ben. Güzel olan şuydu; çocuklar sokakta birbirleriyle dayanışma içinde büyüyordu. Çok sıkı dostluklar oluşuyordu ki benim hala o günlerden dostluklarım devam ediyor. Çocuklar bilgisayar ve televizyon başında vakit öldürmüyorlardı. Çok daha sosyallerdi. Tornetin yeniden hatırlatılması bence bu açıdan çok önemli."

Aynı duyguları 35 yıl sonra yeniden yaşadığını belirten Ünal, etkinliği düzenleyen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'a teşekkür etti.

- "Tornet parkuru kurduk"

Ak da yıllar sonra tekrar tornet heyecanını yaşatmayı istediklerini belirterek, "Biz gençliğimiz ve çocukluğumuzda kendi ürettiğimiz tornetlere binerdik. Unutulmuş olan tornet oyununu çocuklarımızın gündemine tekrar getirmek istiyoruz. Bunun için de Kartaltepe Kent Ormanı'nda tornet parkuru kurduk." dedi.

Etkinliğin sonunda grup halinde dereceye giren okullar ile öğrencilere madalya ve plaket verildi. Okullar arasında birinciliği kazanan Sabancı Ortaokulu öğrencilerine Ünal, ikinci olan Cemal Gürsel Ortaokulu öğrencilerine Ak, üçüncülüğü kazanan Yunus Emre Ortaokulu öğrencilerine ise Çoktan ödüllerini verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler