1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Trabzon Liman İşletmeciliği Aş Gong Töreni
Trabzon Liman İşletmeciliği Aş Gong Töreni

Trabzon Liman İşletmeciliği Aş Gong Töreni

Borsa İstanbul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ:- “Toplam piyasa değerimiz bugün gerçekleştirdiğimiz halka arzla beraber 885 milyar liranın üzerinde gerçekleşiyor”- “Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ, 2018’in yaklaşık 100 milyon liralık bir büyüklükte ilk h

A+A-

İSTANBUL (AA) - Borsa İstanbul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ’nin halka arzını anımsatarak, “Toplam piyasa değerimiz bugün gerçekleştirdiğimiz halka arzla beraber 885 milyar liranın üzerinde gerçekleşiyor.” dedi.

Karadağ, Albayrak Grubu’nun işletme hakkına sahip olduğu Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ’nin halka arzı vesilesiyle düzenlenen gong töreninde yaptığı konuşmada, Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ’nin borsada işlem görmeye başladığını kaydetti.

Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ’nin 2018’in yaklaşık 100 milyon liralık bir büyüklükte ilk halka arzı olduğunu ifade eden Karadağ, “Ülkemizin sınır ötesi harekat gerçekleştirdiği bir dönemde 6 katın üzerinde bir taleple ekonomimize olan güvenin üst seviyede gerçekleştiği halka arzı görmüş olduk. Tüm Mehmetçiklerimize bu vesileyle başarılar diliyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. İnşallah hedeflerimize en kısa sürede ulaşarak, vatanımıza sağ salim dönsünler.” diye konuştu.

Karadağ, Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ ile beklediğimizin de üzerinde bir talep ve başarıyı yakaladıklarını anlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz 2017 yılı boyunca borsamızda halka arzlarda nitelikli şirketlerimizi hedef aldık. Trabzon Limanı hem TL hem dolar geliri itibarıyla sürdürülebilir geliri olan, yatırımcılara gerçekten nitelikli ürün sunmuş oldu. Talebin ancak küçük bir kısmını karşılayabildiler. İnşallah bu yapı hem grubun diğer şirketlerine hem de halka arza hazırlanan şirketlerimize büyük bir moral oldu. Önümüzdeki süreçte de inşallah ekonomimizin sürdürülebilir finansmanına sermaye piyasaları, borsa ve halka arzlarla destek olmaya devam edeceğiz. Bu halka arzda bizi sevindiren ilk defa borsamızla tanışan 10 binin üzerinde yatırımcı da sermaye piyasamızla buluşmuş olacak.

2017 yılı içerisinde biz ciddi anlamda borsa ve halka arzda kotasyon şartlarını nitelikli büyük kurumsal şirketlere yönelik değiştirdik. Buradaki temel hedefimiz bankacılık finansmanına sürdürülebilir alternatif sunabilmekti. İşadamlarımıza dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Toplam piyasa değerimiz bugün gerçekleştirdiğimiz halka arzla beraber 885 milyar liranın üzerinde gerçekleşiyor. Önümüzdeki süreçte de inşallah ülkemizin kalkınmasına, büyümesine, sürdürülebilir en sağlıklı orta ve uzun vadeli finansman yöntemi olan sermaye piyasası ürünleri ve borsamızın daha aktif ve nitelikli şekilde kullanılmasına devam edileceğini düşünüyoruz.”

Karadağ, Türkiye’nin kalkınmasına sürdürülebilir finansman sağlamaya aktif şekilde devam edeceklerini anlatarak, Zeytin Dalı Harekatı ile birlikte dün borsanın 118 binin üzerinde kapanış rekoru göstermesinin orduya çok anlamlı bir cevap olduğunu ve dünkü kapanış rekorunun kendilerini çok sevindirdiğini kaydetti.

Himmet Karadağ, daha çok şirketin alternatif finansman yöntemlerinden faydalanmasını ve borsaya gelmelerini diledi.

- “Bünyemizdeki tüm şirketi halka açmaya kararlıyız”

Trabzon Liman İşletmeciği AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Albayrak ise Albayrak Grubu olarak ilk borsaya girişlerinin TÜMOSAN traktör fabrikasıyla başladığını anımsatarak, “İkinci heyecanımız ise kurumsalaşma yolunda önemli bir dönüm noktası olan Trabzon Liman İşletmeciliği için burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Grubumuzun göz bebeği olan Trabzon Limanı’na yatırımcılarımızın gösterdiği ilgi için sonsuz teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Albayrak, yatırımcıların Trabzon Limanı’nın halka arzına ilgisi Albayrak Grubuna olduğu kadar da ülke ekonomisine olan inancın bir göstergesi olduğunu aktararak, “Albayrak Grubu olarak bu güven ve inanç doğrultusunda Türkiye ekonomisinin büyümesine katkı sağlamaya mümkün olduğunca çok sayıda paydaşa dokunmaya devam edeceğiz. Sermayeyi tabana yayma hedefimiz doğrultusunda bünyemizdeki tüm şirketi halka açmaya kararlıyız. En kısa zamanda Albayrak Grubu’nun bir başka şirketi için burada buluşmayı temenni ediyoruz.” şeklinde konuştu.

- “6 katın üzerinde talep toplarken 10 binin üzerinde başvuru ile karşılaştık”

Deniz Yatırım Genel Müdürü Melih Akosman ise Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ’nin halka arzına Denizbank Yatırım Hizmetleri Grubu olarak aracılık etmekten büyük mutluluk ve heyecan duyduklarını kaydetti.

Halka arzların sermaye piyasaları için oldukça önemli adımlar olduğunu vurgulayan Akosman, halka arzların piyasaların gelişmesine, büyümesine önemli katkı sağlandığını söyledi.

Akosman, 614 milyon TL ve 6 katın üzerinde talep toplarken 10 binin üzerinde başvuru ile karşılaştıklarını anlatarak, “Sadece kendi kurumumuzda 2 bin 500 müşteriyi sermaye piyasaları ile ilk defa tanıştırdık. Bu rakamları çok önemsiyoruz. Yatırımcılarımıza cazip fiyat ve uygun halka arz koşullarıyla halka arz gerçekleştirdiğimize inanıyoruz. Trabzon Limanı’nın süreklilik arz eden karlılığıyla önümüzdeki dönemde Borsa İstanbul’da temettü dağıtımı konusunda kendine önemli bir yer edineceğine inancımız tamdır.” diye konuştu.

Melih Akosman, borsada ilk liman işletmesi olarak kazandırdıkları Trabzon Limanı’nın Albayrak Grubu’na ve sermaye piyasalarına hayırlı olmasını diledi.

Önceki ve Sonraki Haberler