1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Trump'a Oy Veren Tabanı İlk Yıl Performansından Memnun
Trump'a Oy Veren Tabanı İlk Yıl Performansından Memnun

Trump'a Oy Veren Tabanı İlk Yıl Performansından Memnun

ABD Başkanı Trump'ın seçilmesinde önemli rol oynayan Güney eyaletlerindeki Beyaz Amerikalı seçmenlerin önemli bir bölümü, tüm tartışmalara rağmen oy verdikleri Başkan'ın ilk yılki performansından genel anlamda memnun durumda

A+A-

WASHINGTON - HAKAN ÇOPUR (AA) - ABD içinde ve dışında Başkan Donald Trump'ın ilk yılı büyük tartışmalara sahne olurken, Trump'a oy veren Güney eyaletlerindeki seçmenlerin önemli bir bölümünün Cumhuriyetçi Başkan'ın birinci yılından memnun oldukları görülüyor.

Beyaz Saray'daki ilk yılını tamamlayan Trump'ın iç ve dış politika karnesi tartışılmaya devam ederken, Trump'a en yoğun desteği veren Güney eyaletlerine giden AA muhabiri, Beyaz Amerikalıların nabzını tuttu.

Teksas'ın Dallas kentinden başlayarak Georgia'nın Atlanta kentine kadar birçok kentte özellikle Cumhuriyetçi seçmenlere mikrofon uzatan AA muhabiri, insanların nelerden memnun olup hangi konularda seslerini yükselttiğini derledi.

Güneyde destek sürüyor

Kendisine söz verilen Beyaz Amerikalı ve muhafazakar Hıristiyan seçmenlerin önemli bir bölümü, ABD Başkanı'nın "ana akım liberal medya" ile olan kavgasında Trump'ın safında yer aldıklarını vurguladı.

Trump'ın "yalan haber" sözleriyle tepki gösterdiği medyanın "dürüst olmadığını" iddia eden muhafazakarlar, bu medya kuruluşlarının Trump'ın performansını kötü göstermek için de çaba gösterdiklerini savundu.

Alabamalı bir kitapçı ile Metodist Kilisesinde görev yapan bir kişi, Trump'ın özellikle Twitter kullanımıyla ilgili bazı endişelerini dile getirirken, George Hopsson adlı Alabamalı ise "Bazen ağzını fazla kullanıyor ama yine de onu seviyorum. Kendisi zengin bir adam ve seçimlere katılmak zorunda değildi. Ama katıldı. Şu ana kadar kendisinden memnunum." değerlendirmesini yaptı.

Dışarıdan gelerek seçimi kazanmasına övgü

Trump'ın Cumhuriyetçi Parti dışından gelerek seçimleri kazanmasından hoşnut olduklarını kaydeden birçok kişi de böyle bir kişiye en azından bir dönem şans verilmesi gerektiğini savunuyor.

Tennessee eyaletinden Dennis Schulze, Trump'ın kamuoyunda görünenden daha fazla desteğe sahip olduğuna inandığını söylerken, onun özellikle "verdiği sözleri yerine getirmek için çaba göstermesini" takdir ettiğini belirtti.

Aynı bölgede yaşayan bir başka Cumhuriyetçi seçmen ise "Trump'ın vergi reformu konusundaki çabasına Cumhuriyetçilerin çoğunluğundaki Kongrenin daha fazla destek olmasını beklediğini" ifade etti.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler