1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türk Kızılayı'ndan Suriye'ye 4 Yılda 2 Milyar TL Yardım
Türk Kızılayından Suriyeye 4 Yılda 2 Milyar TL Yardım

Türk Kızılayı'ndan Suriye'ye 4 Yılda 2 Milyar TL Yardım

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, "Kızılay Türkiye içerisindeki yaklaşık 3 milyon mültecinin hayatını kolaylaştırmaya devam ederken bir taraftan da Suriye'nin içerisinde yerlerinden edilmiş 7 milyon insanın da hayata tutunması için elinden geleni yapıyor

A+A-

İSTANBUL (AA) - Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, "Kızılay Türkiye içerisindeki yaklaşık 3 milyon mültecinin hayatını kolaylaştırmaya devam ederken bir taraftan da Suriye'nin içerisinde yerlerinden edilmiş 7 milyon insanın da hayata tutunması için elinden geleni yapıyor." dedi.

Kınık, Türk Kızılayı'nın 2012'den bu yana Suriye'ye gönderdiği yardımlar hakkında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Kızılay'ın Suriye'deki yardımlarının 3 boyutu olduğunu dile getiren Kınık, "Yardımların ilki Türkiye'de sınırları içerisindeki Suriyeli mültecilere yapılan yardımlardır. Diğeri de Suriye'nin içerisinde Kızılay'ın doğrudan yaptığı yardımlar... Son olarak global insani yardım örgütlerine verilen lojistik destektir. Kızılay Türkiye içerisindeki yaklaşık 3 milyon mültecinin hayatını kolaylaştırmaya devam ederken bir taraftan da Suriye'nin içerisinde yerlerinden edilmiş 7 milyon insanın da hayata tutunması için elinden geleni yapıyor." diye konuştu.

Kınık, Kızılay'ın çalışmalarının olmaması durumunda Suriye'nin içerisindeki 7 milyon insanın hayat şartlarının çok daha kötü hale gelebileceğini söyledi.

Kızılay'ın faaliyetlerini büyük bir insani operasyon olarak niteleyen Kınık, şöyle devam etti:

"Sınır bölgelerinde bizim yaklaşık 200 kişilik bir çalışanımız var. Krizin başladığı günden bu yana çalışıyoruz. Daha önce 12 sınır kapısında operasyonlarımız vardı. Sonrasında DAEŞ operasyonlarının başlamasıyla 4 kapıda 7 gün 24 saat hem Kızılay'ın yardımlarını günde yaklaşık 20 tır hem de yurt dışından Kızılay'a ulaştırması için verilen yardımları iletiyoruz. Yeni bir gelişme oldu. Suriye Arap Kızılayı ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde ortak yardım operasyonlarına başladık. Dolayısıyla bizlere izin verilmeyen bazı muhasara altındaki bölgelere Suriye Arap Kızılayı ile ulaşıyoruz."

Kınık, Türk Kızılayı'nın kendi imkanlarıyla sağladığı ve diğer sivil toplum kuruluşlarından gelen yardımları Suriye'ye ulaştırmaya devam ettiğini vurgulayarak, 2012'den bu yana ulaştırılan yardımların 2 milyar TL değerinde olduğunu söyledi.

Ramazan ayında 20'ye yakın ülkede faaliyetler yürüttüklerini dile getiren Kınık, "Gazze'ye gideceğiz. Orada özellikle son saldırılarda evleri yıkılan 15 bin aileye ramazan desteklerimiz olacak. Onun dışında Irak, Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Somali, Libya gibi ülkelerde faaliyetler devam edecek. Bir ekibimiz Ekvador'da, bir iki gün içinde ise başka bir ekibimiz Çad'a gidecek." değerlendirmelerde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler