1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Türk Telekom Glomo Ödüllerinde 3 Projesiyle Finalde
Türk Telekom Glomo Ödüllerinde 3 Projesiyle Finalde

Türk Telekom Glomo Ödüllerinde 3 Projesiyle Finalde

İSTANBUL (AA) - Türk Telekom, Dünya Mobil Kongresi (MWC) kapsamında gerçekleştirilen GLOMO Ödüllerinde 3 projesiyle final için yarışacak.Şirket açıklamasına...

A+A-

İSTANBUL (AA) - Türk Telekom, Dünya Mobil Kongresi (MWC) kapsamında gerçekleştirilen GLOMO Ödüllerinde 3 projesiyle final için yarışacak.

Şirket açıklamasına göre, Türk Telekom, 800'e yakın mobil operatörü bir araya getiren ve bu yıl 27 Şubat- 2 Mart'ta Barcelona'da düzenlenecek MWC kapsamında verilecek GLOMO Ödülleri 2017'de 3 projesiyle finale kaldı.

Türk Telekom, engelli bireylerin toplumsal hayata eşit bir şekilde katılmalarını sağlamak amacıyla geliştirdiği Engelsiz Mesaj ve Sesli Adımlar projeleriyle Erişilebilirlik ve Kapsayıcılık Alanında En İyi Mobil Kullanım kategorisinde finale kalırken, Türk Telekom'un Ar-Ge ve inovasyon şirketi Argela ise geliştirdiği ProgRAN çözümü ile 5G Teknolojilerine Üstün Katkı kategorisinde Türkiye'yi temsil edecek.

Sayıları milyonları bulan işitme ve konuşma engelliler, Türk Telekom Engelsiz Mesaj servisi projesiyle kamu ve özel sektörden aldıkları hizmetlere SMS mesajıyla erişebiliyor ve sorunlarını cep veya ev telefonundan tek bir mesajla çözebiliyor. İşitme ve konuşma engelli kişiler bu sayede günlük yaşama daha aktif katılıyor ve engellerini hissetmeden sosyal yaşama dahil olabiliyor.

Tüm kullanıcıların hizmetlerden eşit koşullarda faydalanabilmesini sağlayan Engelsiz Mesaj servisi kullanıcılara başta kamu hizmetleri olmak üzere, tüm firma ve kurumlara engelsiz erişimle şikayetlerini, önerilerini ve taleplerini iletmelerini sağlıyor.

 

- "Ücretsiz ve operatör bağımsız olmasıyla dünyada bir ilk"

 

Sesli Adımlar uygulaması ise Türkiye'de bir ilk olarak 2014 yılında hayata geçirildi ve hem işitme hem de görme engellilerin sosyal alanlarda yardıma ihtiyaç duymadan dolaşabilmeleri ve sosyalleşebilmeleri amacıyla geliştirildi.

Uygulama, operatör bağımsız tüm müşterilerin kullanımına ücretsiz olarak sunulmasıyla da dünyada bir ilke imza atmış durumda. Sesli Adımlar uygulaması, görme ve işitme engellilerin alışveriş merkezi, havaalanı hastane, tatil köyü gibi büyük ve karmaşık alanlarda, herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan gitmek istedikleri yeri bulmalarını veya o anda nerede olduklarını anlamalarını sağlıyor.

 

- "ProgRAN sayesinden istenilen sayıda sanal ağ mümkün"

 

Argela'nın, 5G şebekelerinin temel yapıtaşlarından biri olan programlanabilir radyo erişim ağı (RAN) ihtiyacını karşılamak üzere geliştirdiği, 5G standartlarının belirlenmesinde önemli rol oynayan ve ilk radyo erişim mimarilerinden birisi olan ProgRAN, 5G teknolojilerine önemli katkı sunuyor.

ProgRAN'ın 5G'ye sunacağı en önemli avantajlar arasında operatörlerin mevcut yerleşik baz istasyonlarında ihtiyaca göre dinamik olarak istedikleri sayıda sanal ağ dilimleri üretmelerini sağlayarak kaynakların çok daha etkin ve verimli kullanılması yer alıyor. Bu sayede, herhangi bir amaç için sadece o amaca göre programlanmış ve yüksek kalitede hizmet sunan sanal baz istasyonları çok hızlı ve kolay bir şekilde hayata geçirilebiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler