1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye Büyümede Oecd'de İlk Üçte Olacak
Türkiye Büyümede Oecdde İlk Üçte Olacak

Türkiye Büyümede Oecd'de İlk Üçte Olacak

İlk çeyrekte yüzde 4,8 ile beklentilerin üzerinde büyüyen Türkiye ekonomisi, OECD tahminine göre yıl sonunda 34 üye ülke arasında üçüncü sırada yer alacak

A+A-

İlk çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüyen Türkiye, Ekonomik ve İşbirliği Kalkınma Örgütü (OECD) tahminine göre 34 üye ülke arasında bir basamak yukarı çıkarak yıl sonunda ilk üçte alacak. Türkiye, büyümede 2017'de ise ikinci sıraya yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, ilk çeyrekte yüzde 4,8 ile beklentilerin üzerinde büyüyen Türkiye, OECD'de de iyi performans gösteren ülkeler arasında yer alıyor.

Haziran ayı OECD Ekonomik Görünüm Raporu'na göre örgüt, Türkiye için 2016 büyüme tahminini yüzde 3,4'ten 3,9'a yükseltti. Orta Vadeli Program'da bu yıl yüzde 4,5 büyümesi öngörülen Türkiye, OECD tahmininde olduğu gibi yılı yüzde 3,9 ile tamamlasa bile, bir basamak yukarı çıkarak üçüncü sırada yer alacak.

OECD üyesi ülkeler arasında büyümede yüzde 5 ile İrlanda ilk sırada yer alacak. Bunu yüzde 4,4 ile İzlanda, yüzde 3,9 ile Türkiye izleyecek. Lüksemburg yüzde 3,7, İsveç yüzde 3,4, Slovakya yüzde 3,1 büyüyecek. Yeni Zelanda ve Polonya ise yüzde 3 seviyesinde büyüme kaydedecek.

Tahminlere göre OECD üyesi ülkelerin ortalama büyüme oranı bu yıl yüzde 1,8, 2017 için yüzde 2,1 olacak.

Türkiye geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,5, yılın tamamında ise yüzde 4 büyümüştü.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler