1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. "Türkiye Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Hayat Programı"
Türkiye Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Hayat Programı

"Türkiye Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Hayat Programı"

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında Bozok Üniversitesine 100 bisiklet hibe edildi.

A+A-

YOZGAT (AA) - Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında Bozok Üniversitesine 100 bisiklet hibe edildi.

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kampüsü Rektörlük Hizmet Binası önünde gerçekleştirilen bisiklet teslim töreninde konuşan Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, Sağlık Bakanlığı’nın sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı teşvik amacıyla kurumlara bisiklet hibe ettiğini söyledi.

Hibe edilen bisikletlerin kullanımı ile hareketli yaşamı artırmayı hedeflediklerini dile getiren, Karaarslan, ''Kronik hastalıklar, kanser başta olmak üzere birçok olumsuz rahatsızlıkların temelinde hareketsizlik, inaktivite ve obezite yatmaktadır. Bu kapsamda Yozgat Bozok Üniversitemizde hareketli yaşamı teşvik etmek amacıyla Bakanlığımız tarafından gönderilen 100 adet bisikleti Rektörlüğümüze teslim ediyoruz. Hibe edilen bisikletlerin amacına uygun olarak kullanılmasını ve insanlarımızın sağlıklı yaşam anlamında onlara hizmet etmesini temenni ediyorum.'' dedi.

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ise, sağlık hizmetlerinin sadece insanlar hasta olduktan sonra tedavi amaçlı sunulmaması gerektiğini belirtti.

Son yıllarda özellikle hareket imkanının azalması, şehirlerin büyümesi sebebiyle ciddi manada insanlarda hareketsizlik oluşmaya başladığını anlatan Karacabey, şöyle devam etti:

''Hem hayatın hızına yetişebilmek hem de sağlığı koruyabilmek adına dünyanın pek çok yerinde artık motorlu taşıtlardan uzaklaşıp bisiklet gibi biraz daha insana hareket imkanı kazandıran taşıtlara hem hayatı kolaylaştırması açısından hem sağlığa katkısı açısından geçilmektedir. Bu noktada Bakanlığımız önemli bir adım atarak insanımıza yeni bir hedef sunmuş, yeni bir bakış açısı kazandırmış ve buna öncülük etmek üzere bir de imkan sağlamıştır. Kendisi öncülük ederek belli oranda da olsa bisiklet hibe ederek hareketli hayata katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Bugün bize getirilen ve teslim aldığımız bisikletler de bu projenin bir parçasıdır. Dolayısıyla üniversite olarak bu projeye katılmış olmaktan ve Bakanlığımızın bu noktada desteğinden memnuniyetimi ifade ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.''

Tören sonunda proğrama katılanlar, öğrencilerle birlikte bisikletlere binerek kampüs içinde gezdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler