1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye'den Gazze'deki Sağlık Sektörüne Destek
Türkiyeden Gazzedeki Sağlık Sektörüne Destek

Türkiye'den Gazze'deki Sağlık Sektörüne Destek

Türkiye Gazze'deki hastanelere yakıt ve tıbbi malzeme gibi sağlık sektöründeki ihtiyaçların 6 ay boyunca karşılanması için 1,5 milyon dolar değerinde fon sağlayacak

A+A-

GAZZE (AA) - Türkiye, Gazze'deki hastanelere yakıt ve tıbbi malzeme gibi sağlık sektöründeki ihtiyaçların 6 ay boyunca karşılanması için 1,5 milyon dolar değerinde fon sağlayacak.

Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, Gazze'deki Eş-Şifa Sağlık Kompleksi'nde düzenlenen toplantıdaki konuşmasında, Uluslararası Sağlık Örgütü'nün (WHO) iş birliğiyle gerçekleştirilecek proje kapsamında Gazze'deki hastanelere yakıt ve tıbbi malzeme gibi sağlık sektöründe ortaya çıkan ihtiyaçların 6 ay boyunca karşılanması için 1,5 milyon dolar değerinde fon sağlanacağını söyledi.

Projenin, 6 ay boyunca bölgedeki sağlık sektöründeki acil ihtiyaçların karşılanmasını hedeflediğini ifade eden Sarnıç, geçici bir süre için Gazze'de yaklaşık 13 hastanede yaşanan elektrik krizi çerçevesinde jeneratörler için gerekli yakıtın yanı sıra hastaların bakımında kullanılan çeşitli ilaçların sunulmasının planlandığını söyledi.

Sarnıç bu projenin, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) çerçevesinde Filistin'in talebi üzerine gerçekleştiğine işaret ederek, "Türkiye, Filistin halkının temel ihtiyaçlarının karşılanması için çalışıyor." dedi.

WHO Filistin bölge ofisi başkanı Gerald Rockenschaub ise söz konusu projeyi takdirle karşıladıkları ve Gazze'deki Filistinlilerin sağlığını koruması adına anlamlı bir katkı olarak gördüklerini dile getirerek, "Gazze'de geçen nisan ayında ilaçlarda yüzde 29 oranında tükeniş yaşandı. Ayrıca sağlık bakanlığının depolarındaki tıbbi malzeme oranı yüzde 41'lere geriledi. Yakıt rezervleri de sürekli yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle neredeyse tükenmek üzere. Uluslararası örgütlerin yanı sıra Türkiye, Gazze'ye sağlık hizmetlerinin sunulması için çaba sarfediyor." diye konuştu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler