1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 'Tutya'nın Başarısı Türk Cimnastiğine Katkı Sağlayacak'
Tutyanın Başarısı Türk Cimnastiğine Katkı Sağlayacak

'Tutya'nın Başarısı Türk Cimnastiğine Katkı Sağlayacak'

Türkiye Cimnastik Fedrasyonu Başkanı Çelen, "Tutya'nın (Yılmaz) başarısı Türk cimnastiğine büyük katkı sağlayacak." dedi

A+A-

ANKARA (AA) - Türkiye Cimnastik Fedrasyonu Başkanı Suat Çelen, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde devam eden 2016 Rio Olimpiyatları'nda artistik cimnastikte yarışan Tutya Yılmaz ve Ferhat Arıcan'ın performanslarıyla ilgili AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, "Olimpiyatlar bizim için fevkalade güzel geçti. Her iki sporcumuzla da final kovalamak çok büyük bir gurur oldu." diye konuştu.

2012 Londra Olimpiyatları'nda Göksu Üçtaş ile aralanan olimpiyat kapısının, Ferhat ve Tutya ile iyice açıldığını dile getiren Çelen, şu ifadelerini kullandı:

"Özellikle Tutya'nın denge aletinde yedek finalist olmasıyla birlikte tüm camia ve gelecek nesiller, bu çocuklarımızın madalya alabileceğini görmüş oldu. Gelecek nesiller diyorum ama bu çocuklarımız da, daha 3-4 olimpiyat görecek yaştalar. Tutya inanılmaz bir performans sergiledi. Bugüne kadarki en yüksek puanını aldı ve 3. yedek finalist olarak listelere girdi. İlk 8 finale kalıyor, yani Tutya kendi dalında 11. sırada yer aldı. Tutya'nın olimpiyatlardaki performansının yansıması, Türk cimnastiğini ivmelendirecek, özellikle de daha çok kız çocuğunun bu branşa yönelmesini sağlayacak."

Paralel barda eli kayan Ferhat için çok üzüldüğünü, milli sporcunun finale kalması durumunda madalya alacağını savunan Suat Çelen, şöyle devam etti:

"Ferhat'a inancımız tamdı, madalya bekliyorduk ama talihsizlik oldu. O da anlamadı ne olduğunu, sonuna kadar geldi. Oraya kadar hatasız gelmesinden dolayı biraz daha güçlü yapayım derken, bardan eli kaydı. Ferhat çok üzüldü ama Cumhuriyet tarihinde ilk defa erkeklerde olimpiyata katılıyorsun, katılmakla da kalmayıp madalya hedefliyorsun. Bu büyük bir başarıdır. Müthiş bir tecrübe oldu. Üzüntüsünden 'başkanım 4 yıl daha mı bekleyeceğim' dedi ama şu bir gerçek ki artık ülkemizde alttan gelen sporcularla yetenek seçimi yapıyoruz ve çok genç sporcularımız var. Türk cimnastiğinin hedefi artık artistik cimnastikte madalya almak, ritmikte ve trambolinde ise olimpiyatlara sporcu göndermek."

Tutya'nın "akşam yatağa yattığımda 2020'de madalya alabilirim diye düşünmeye başladım." dediğini dile getiren Suat Çelen, "Bu başarıda emeği geçen aileler, antrenörler ve kulüplerimize teşekkür ediyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığımız, her türlü talebimize cevap vererek bize çok destek oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler