1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi Açılış Töreni
Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi Açılış Töreni

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi Açılış Töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (1)- "Bizim hizmetimizin ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamaz. Bu 'hayırcılar' var ya bunlar, bunlar sadece laf üretirler, bunlarda hizmet yok. Ama biz size aşığız. Biz Ferhat'ız Ferhat, sizler de Şirin. Dağları Ferhat'a d

A+A-

AKSARAY (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim hizmetimizin ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamaz. Bu 'hayırcılar' var ya bunlar, bunlar sadece laf üretirler, bunlarda hizmet yok. Ama biz size aşığız. Biz Ferhat'ız Ferhat, sizler de Şirin. Dağları Ferhat'a deldiren neydi, aşkıydı. İşte o aşk olunca dağları delersiniz, Tuz Gölü'nün altına da doğalgazı ne yaparsınız, depolarsınız. Bu aşk olursa olur, bu aşk olmazsa olmaz, yan gelip yatarak bunlar olmaz." dedi.

Erdoğan, Aksaray 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda gerçekleştirilen Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi ve yapımı tamamlanan kamu yatırımlarının toplu açılış törenine katıldı.

Toplam maliyeti 700 milyon doları bulan Tuz Gölü yeraltı doğalgaz depolama tesisinin ülkeye, millete hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, bu proje kapsamında Sultanoğlu yakınlarında Tuz Gölü'nün yüzeyinin bin 100 ile bin 400 metre altında doğalgaz depolarının oluşturulduğunu söyledi. Her biri 630 bin ile 750 bin metreküp arasında kapasiteye sahip 12 suni mağaraya toplamda 1,2 milyar metreküp doğalgaz depolanacağını belirten Erdoğan, böylece gerektiğinde günlük 44 milyon metreküp doğalgazın şebekeye verilebilecek bir rezerve sahip olunacağını bildirdi.

- "İlk defa tanıştı"

Erdoğan, depoların bir kısmının tamamlandığını, bir kısmı ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, "Türkiye daha önceki pek çok ilk gibi burada inşa depolama tesislerinin teknolojisi ve mühendisliği ilk defa tanıştı. Yerin altındaki tuz katmanlarına su basılarak oluşturulan devasa boşluklar gerekli borular, pompalar ve kompresörlerle donatılarak, birer doğalgaz deposuna dönüştürüldü." diye konuştu.

"Neler oluyor görüyorsunuz? Bunlar hep sizin için, bunlar hep bu millet için" diyen Erdoğan, "Öyle mi, 16 Nisan öyle mi?" sözlerine alanda bulunan vatandaşlar "Evet" karşılığını verdi. Bunun üzerine Erdoğan, "Maşallah, Allah nazardan saklasın" dedi.

Aksaray'a gelmek için yola çıkarken anayasa değişikliğini içeren kanunu onayladığını anımsatan Erdoğan, "İmzayı attık, niçin attık? Hayırlı olsun." diye konuştu.

Tuz Gölü'nün altındaki depolara ilk doğalgaz basma işlemini başlattıklarını ifade eden Erdoğan, buradaki depolardan ilk aşamada ülkenin günlük ihtiyacının altıda biri kadar doğalgazın depolanabileceğini belirtti.

- Erdoğan'dan müjde

"Burada sizlere bir de müjde veriyorum" diyen Erdoğan, "Niye? Burası Aksaray, öyle mi? Aksaray bunlara layık, öyle mi? Siz bizi hiçbir zaman yarı yolda bırakmadınız, öyle mi? Açılışını yaptığımız 1,2 milyar metreküplük doğalgaz depolama kapasitesini 5,4 milyar metreküpe çıkartacak yeni bir yatırımı da başlatıyoruz. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bu yatırım da devreye girdiğinde Tuz Gölü'nden sisteme verilebilecek günlük doğalgaz miktarı 80 milyon metreküpe kadar çıkabilecek. Bir başka ifadeyle günlük tüketimi depolanmış gazdan karşılama oranı üçte bire yükselecek. Nereden nereye." ifadelerini kullandı.

Acil durumlarda ülkenin gaz ihtiyacını karşılamaya yönelik başka çalışmaların da bulunduğunu dile getiren Erdoğan, İzmir'de Türkiye'nin ilk yüzen LNG depolama terminalini ve ayrıca ilave bir tesisinin hizmete alındığını kaydetti. Trakya ve Mersin'deki depolama tesisleriyle Türkiye'nin doğalgaz ve LNG yedeklemesi konusunda önemli bir yere gelme yolunda hızla ilerlediğine dikkati çekti.

- "Bu bizim bileklerimizde prangaydı"

Tuz Gölü depolama tesislerinin ülkeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar basit yatırımlar değil. Bizim hizmetimizin ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamaz. Bu 'hayırcılar' var ya bunlar, bunlar sadece laf üretirler, bunlarda hizmet yok. Ama biz size aşığız. Biz Ferhat'ız Ferhat, sizler de Şirin. Dağları Ferhat'a deldiren neydi, aşkıydı. İşte o aşk olunca dağları delersiniz, Tuz Gölü'nün altına da doğalgazı ne yaparsınız, depolarsınız. Bu aşk olursa olur, bu aşk olmazsa olmaz, yan gelip yatarak bunlar olmaz ve bu aşk olursa Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yaparsınız, nereye? Boğazın üzerine. Bu aşk olursa Boğazın altına Marmaray'ı yaparsınız. Şu ana kadar Marmaray'dan 200 milyona yakın insan geçti. Bu aşk olursa yine Boğazın altına Avrasya Tünelini yaparsınız. Bu aşk olursa Osmangazi Köprüsü'nü yaparsınız. Bu aşk olursa işte şimdi 18 Mart'ta, Çanakkale Köprüsü'nü ne yapıyoruz, 18 Mart Çanakkale Köprüsü'nün temelini atıyoruz. Bu aşk bizi dertli etti dertli şimdi de Karadeniz'i Marmara'ya bağlıyoruz inşallah. Bu yıl onun da adımını atacağız. Biz dertliyiz, biz bu millete aşığız. Onun için koşacağız, onun için kim ne derse desin şu şöyle demiş, bu böyle demiş... İşte onun için diyoruz ki bu sistem var ya bu sistem, bu bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan'da bileklerimizdeki bu prangaları söküp atmaya var mıyız?"

Alandaki vatandaşların "Evet" demesi üzerine Erdoğan, "Allah sizden razı olsun." karşılığını verdi.

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nin yanında bugün belediye, il özel idaresi, Toplu Konut İdaresi, ilgili bakanlıkların ve bağlı kurumların 276 milyon lirayı bulan 19 ayrı eser ve hizmetin de toplu açılışını gerçekleştirildiğini belirten Erdoğan, "Bunların içerisinde eğitimden tutunuz sportif bütün yatırımlara varıncaya kadar birçok yatırım var. Aksaray Üniversitemize ait derslik, anfi vesaire yatırımlar var. Bu arada Toplu Konutun yapmış olduğu yatırımlar var sahiplerine bunlar teslim edildi. Çevre Şehircilik Bakanlığımızın yatırımları var, Ortaköy, Sultanönü buralarda atık su ile ilgili attığımız adımlar var." ifadelerini kullandı.

(Sürecek)

Önceki ve Sonraki Haberler