1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi Açılış Töreni
Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi Açılış Töreni

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi Açılış Töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3)- "Anayasa değişikliğiyle getirilen Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemi yani başkanlık sistemi, Türkiye'nin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini koruyarak hedeflerine ulaşma konusunda verdiği mücadeleyi güçlendirecektir"- "Çift b

A+A-

AKSARAY (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Anayasa değişikliğiyle getirilen Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemi yani başkanlık sistemi, Türkiye'nin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini koruyarak hedeflerine ulaşma konusunda verdiği mücadeleyi güçlendirecektir." dedi.

Erdoğan, Aksaray 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda gerçekleştirilen Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi ve yapımı tamamlanan kamu yatırımlarının toplu açılış törenine katıldı.

Törende yaptığı konuşmada, Ziya Paşa'nın "Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir. Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir." sözlerini hatırlatan Erdoğan, Tendürek dağlarında, çeşitli bölgelerde, karda, kışta, vatanı, milleti korumak için asker ve polislerin mücadele ettiğini belirterek, "Biz nasıl olur da Mehmedimin, polisimin kanını yerde bırakırız? Onun için 16 Nisan'da evet." ifadesini kullandı.

Kandil'le, PKK'yla, DHKP-C'yle, terör örgütleriyle el ele vererek milletin iradesine ipotek koymak isteyenler olduğunu ifade eden Erdoğan, alandaki "Kararımız Evet" pankartlarını gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki vatandaşlara, "Dik duracağız değil mi? Ama buradan ayrıldıktan sonra her şey bitmeyecek, kapı kapı dolaşacağız. Tamam mı?" sözleriyle seslendi.

- "Cumhurbaşkanının aktif olarak partisi olacak"

Türkiye'yi 100 yıl önce olduğu gibi köken ve inanç ayrımıyla parçalayarak kendilerine kul, köle etme niyetinde olanlara 14 yıldır pabuç bırakmadıklarını ve bırakmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, sadece rükuda ve secdede eğildiklerini, onun dışında kimsenin kulu ve kölesi olmayacaklarını belirtti.

"Milletimize, kimsenin boyun eğdirmesine izin vermeyiz" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu mücadeleyi en iyi, güçlü, etkili nasıl vereceksek onun yolunu aramaktan asla geri durmadık. Anayasa değişikliğiyle getirilen Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemi yani başkanlık sistemi, Türkiye'nin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini koruyarak hedeflerine ulaşma konusunda verdiği mücadeleyi güçlendirecektir. Hedef saptırıyorlar. Neymiş, parlamento yok olacakmış. Eline, diline dursun ya. Böyle bir şey yok. Yasama organı, yürütme yine var. Kim yürütme, cumhurbaşkanı. Çift başlılık kalkıyor. Artık burada kendi kabinesiyle tek otorite ama bir özellik daha var, bazıları Amerika ile karıştırıyor, hayır. Bunun adı Türk tipi cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Biz farklı bir sistemle geliyoruz, yani cumhurbaşkanının aktif olarak bir partisi olacak. Buna ne diyoruz, 'Evet' mi?"

Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemine karşı çıkanların derdinin sistemin mahsurlu oluşu olmadığına dikkati çeken Erdoğan, "Onların bu ülke ve millet için iyi, güzel, faydalı olan ne varsa hepsiyle sorunu vardır." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, daha önce 30 olan seçilme yaşının 25'e, anayasa değişikliğiyle de 18'e indirildiğini anımsatan Erdoğan, parlamentoda artık 18 yaşında gençlerin de yer alacağını dile getirdi.

"Ülkemizin son 50, 60 yılında sahip olduğu ne varsa hepsine karşı çıkanlar, bugün cumhurbaşkanlığı sistemine de karşı çıkıyorlar" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprü, yol, baraj, enerji santrali, Marmaray, Avrasya Tüneli yapımlarına, uluslararası sermayenin istihdam ve üretim için ülkeye getirilmesine, sağlık reformlarına karşı çıkıldığını anlattı.

- "Bunun dertlisiydim"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski SSK Genel Müdürü olduğunu hatırlatan Erdoğan, o dönemdeki hastanelerin durumunu aktararak, bir odada 8, 10 kişinin bulunduğunu kaydetti.

Mersin Şehir Hastanesinin açılışının yapıldığını anımsatan Erdoğan, "Rabbime hamdolsun, bize bugünleri gösterdi. Bunun dertlisiydim. 'Ya Rab, bize ne zaman bu hastaneleri yapmayı nasip edeceksin?' diyordum. Şimdi Mersin'de bin 300 yataklı hastaneyi kurduk." diye konuştu.

Mersin Şehir Hastanesinde suit odaların bulunduğunu belirten Erdoğan, bunların ücretsiz olduğunu anlattı.

Hastaneyi ziyareti sırasında karşılaştığı yaşlı bir kadının kendisine "Siz bize bugünleri de gösterdiniz" dediğini bildiren Erdoğan, kaynakların çeşitlendirilmesiyle yapılan hastanenin 25 yıllığına işletileceğini aktardı.

(Sürecek)

Önceki ve Sonraki Haberler