1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi Açılış Töreni
Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi Açılış Töreni

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi Açılış Töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2) - "(Anayasa değişikliği) Türkiye, yönetim sistemini değiştirme yolunda önemli bir kavşağa geldi. Bugün buraya gelirken imzayı attım ve şimdi süre başladı. İnşallah 16 Nisan'da benim aziz milletim sandığa gidiyor"- "15 Temmuz'da

A+A-

AKSARAY (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "15 Temmuz'da bu millet göğsünü tanklara siper etti mi, F-16'lara siper etti mi, helikopterlere siper etti mi? İşte şimdi 16 Nisan geliyor. 16 Nisan'daki 'evet' aynen bunun tekrarıdır." diye konuştu.

Erdoğan, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda gerçekleştirilen Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi ve yapımı tamamlanan kamu yatırımlarının toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ankara'dan Aksaray'a karayoluyla geldiğini, Aksaray'a girdiğinde bu ilin oldukça değiştiğini gördüğünü ifade etti.

Törenin yapıldığı alanda toplanan vatandaşların "Dik dur eğilme, bu millet seninle" sloganları atması üzerine Erdoğan, "Ondan hiç şüphem yok. Biz de sizinle beraberiz. Hamdolsun. Neler yaptılar ama bunların hepsi aşıldı mı? Aşıldı." diye konuştu.

Dört çocuğunu imam hatip liselerinde okutmuş bir baba olduğunu anlatan Erdoğan, "Kapılarda çok çile çektik. Kızlarımı başörtülerinden dolayı, çocuklarımızı maalesef katsayısına tabi tutarak istedikleri üniversiteye sokmadılar ve biz de çocuklarımızı yurt dışına göndermek zorunda olduk. İmkan vardı, yaptık ve dünyanın en güçlü üniversitelerinde okudular ama Türkiye'de maalesef üniversiteye sokmadılar." ifadelerini kullandı.

- "16 Nisan'da benim aziz milletim sandığa gidiyor"

Erdoğan, hiçbir beşeri gücün önünde eğilmediklerini ve eğilmeyeceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Biz sadece Rabbimizin huzurunda, rükuda, secdede eğiliriz. Bugüne kadar kimse bizi eğemedi, eğdirtemedi. Şimdi ise şu millet, Allah'ın izniyle ele ele verdiği sürece biz ülkemizi de muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız. Türkiye, yönetim sistemini değiştirme yolunda önemli bir kavşağa geldi. Bugün buraya gelirken imzayı attım ve şimdi süre başladı. İnşallah 16 Nisan'da benim aziz milletim sandığa gidiyor."

Selçuklu'nun, Osmanlı'nın, Cumhuriyetin şehri Aksaray'ın da bu sürece tarihi bir destek vereceğine inandığını kaydeden Erdoğan, siyasi hayatlarının her döneminde olduğu gibi bu konuda da milletin iradesinin, tercihinin başlarının üzerinde yeri olduğunu vurguladı.

"Hayatımızın hiçbir döneminde milletten korkanlardan, kaçanlardan, millete tepeden bakanlardan olmadık, olmayacağız." diyen Erdoğan, millete hakim olmaya değil hadim olmaya, efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldiklerini ve buna devam ettiklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sonunda ne olacak? Cumhurbaşkanı olsan ne yazar, başbakan olsan ne yazar? Milletvekili, belediye başkanı, vali olsan ne yazar? Trilyarder olsan ne yazar? Ölmeyecek miyiz? Öleceğiz. Gideceğimiz yer neresi? İki metreküp toprak değil mi? Topraktan geldik, toprağa gideceğiz ve musalla taşına koydukları zaman 'Cumhurbaşkanı niyetine' demeyecekler, 'Er kişi, hatun kişi niyetine' diyecekler ve ondan sonra çekip gidecekler. Dolayısıyla kim kime hava atıyor. Geçin bunları. Tevazu, tevazu..." şeklinde konuştu.

Erdoğan, millete tepeden bakılmayacağını, milletle el ele olunacağını vurguladı.

Konuşmasında Aksaray'ın türküsünü anımsatan Erdoğan, "Kesik çayır biçilir mi? Sular soğuk içilir mi? Bana yardan geç diyorlar, seven yardan geçilir mi?" dizelerini okudu.

- "16 Nisan'da tek vatan için 'evet' diyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz milletimizi, bayrağımızı, vatanımızı, devletimizi seviyoruz. Gerekirse baş veririz. Gerekirse bedel öderiz. Gerekirse darbelere, muhtıralara, terör eylemlerine göğsümüzü siper ederiz." diye konuştu.

İstiklal Marşı'nda yer alan "Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın. Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın. Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk'ın. Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın." dizelerini aktaran Erdoğan, "15 Temmuz'da bu millet göğsünü tanklara siper etti mi, F-16'lara siper etti mi, helikopterlere siper etti mi? İşte şimdi 16 Nisan geliyor. 16 Nisan'daki 'evet' aynen bunun tekrarıdır." dedi.

Rabia işareti yaparak alanda toplanan vatandaşlara seslenen Erdoğan, "Sizlere sesleniyorum, bu işareti unutmayın. İşte 16 Nisan'da tek vatan için, tek bayrak için, tek devlet için, tek millet için 'evet' diyoruz. Bizi bölmek istediler, bölemediler. Çünkü biz 80 milyon tek milletiz. Etle kemik gibi ayrılmayız. Bayrağımız, rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi. Yıldız, her yıldız bir şehidimizin ifadesidir. 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.' Bu vatan 780 bin kilometrekareyle bölünmez." şeklinde konuştu.

- "16 Nisan bu işin sinyali olacaktır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki vatandaşların "İdam isteriz" şeklinde sloganlar atması üzerine ise şunları kaydetti:

"Bu konuda benim kanaatimi biliyorsunuz. İnşallah 16 Nisan bu işin sinyali olacaktır. Millet böyle dedikten sonra bunun önünde durulur mu? Benim askerimi, polisimi, köy korucumu, vatandaşımı şehit edenlerin akıbeti aynen dediğiniz gibi idamdır. Parlamentoya gelir, parlamentoda yasama organı ne yapar, anayasayı değiştirir ve adımını atar."

Anamuhalefetin bundan çekindiğini aktaran Erdoğan, "Ne diyor biliyor musun? 'George ne der? Hans ne der?' Bırak sen George'u, Hans'ı bırak. Ahmet ne der? Mehmet ne der? Ayşe, Fatma ne der? Şu anda toprağın altındaki Mehmed'im ne der? Buna bakacaksın. Mehmedim'in bu noktada kanı yerde kalırsa, bunun hesabını veremezsiniz. Ağlayan annelerin göz yaşını dindiremedikten sonra olmaz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandumda "tek devlet" için de "evet" denildiğini belirterek, "Bizim Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka bir devletimiz yok." ifadesini kullandı.

(Sürecek)

Önceki ve Sonraki Haberler