1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. TYB'de Türk Edebiyatında "Ramazan" Konuşuldu
TYBde Türk Edebiyatında Ramazan Konuşuldu

TYB'de Türk Edebiyatında "Ramazan" Konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi'nin kültürel etkinlikleri kapsamında "Türk edebiyatında ramazan ayı"konuşuldu.

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi'nin kültürel etkinlikleri kapsamında "Türk edebiyatında ramazan ayı"konuşuldu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hikmet Atik, Konya İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansta, muzaffer dönemlerde ortaya çıkan edebiyatın mağrur, buhranlı dönemlerde ortaya çıkan edebiyatın ise hüzünlü bir edebiyat olduğunu söyledi.

Ramazanın, Müslümanların sosyal hayatlarına nasıl yansımışsa, edebiyata da öyle yansıdığını belirten Atik, "Şairlerin ramazana ilişkin telifleri üç edebi tür altında değerlendirilebilir. Bunlar sırayla ramazaniyeler, ilahileri ve manileridir." dedi.

Atik, Türk edebiyatından ramazan ayı ile ilgili örnekler veren, şöyle devam etti:

"Bugün de ramazanlar yaşanıyor ve kendi içinde güzellikleri ve hazları var. Mesela bu yıl ilk defa sahura kalkacak, oruca başlayacak binlerce çocuk var. Bunlar da ileride kendilerinin ilk sahura kalkışlarındaki o tarifsiz hazzı ve lezzeti, ilk iftarlarında yaşadıkları o acemilik ve sabırsızlıklarını, teravih namazlarındaki o çocuksu gülüşmeleri unutamayacaklardır. Ramazan ilk gününden son gününe kadar, iftarıyla, sahuruyla, yemek sofralarıyla, sofraları süsleyen özel lezzetleriyle, ilk günlerinin acemiliği ve nimetin kadrini daha iyi anlamış olmanın getirdiği yardımlaşma duygularının daha canlı hale gelmesiyle bu toplumda hep derin izler bırakmıştır."

Program sonunda konuşmacı Atik'e TYB Konya Şubesi Başkan Vekili ve NEÜ İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Erten tarafından günün anısına katılım belgesi takdim edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler