1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "Ufuk 2020 İle Yeni Başarılara İmza Atmak İstiyoruz"
"Ufuk 2020 İle Yeni Başarılara İmza Atmak İstiyoruz"

"Ufuk 2020 İle Yeni Başarılara İmza Atmak İstiyoruz"

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ergin:- "AB Ufuk 2020 Çerçeve Programı ile yeni başarı hikayelerine imza atmak istiyoruz, bu kapsamda yeni bir internet sitesi hazırladık ve erişime açtık"- "TÜBİTAK olarak ulusal programlardaki başvuru ve değerlendirme süreçleri

A+A-

ANKARA (AA) - MEHTAP YILMAZ - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, Avrupa Birliği (AB) Ufuk 2020 Çerçeve Programı ile yeni başarı hikayelerine imza atmak istediklerini, bu kapsamda yeni bir internet sitesi hazırlayarak erişime açtıklarını belirterek, "TÜBİTAK olarak ulusal programlardaki başvuru ve değerlendirme süreçlerinin Ufuk 2020 Programı ile uyumlaştırılması çalışmalarına hız kazandırdık." dedi.

Ergin, AA muhabirine, "AB Ufuk 2020 Çerçeve Programı"na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ufuk 2020 Programı'nın ulusal koordinasyonunun TÜBİTAK tarafından yürütüldüğünü anımsatan Ergin, daha önceki AB çerçeve programları vasıtasıyla 120'nin üzerinde ülkeyle elde edilen uluslararası iş birliği deneyimini, Ufuk 2020'de rekabet avantajına dönüştürmek ve yeni başarı hikayelerine imza atmak istediklerini söyledi.

Ergin, çalışmalar kapsamında Ufuk 2020 için yeni bir internet sitesi hazırladıklarını dile getirerek, erişime açılan "ufuk2020.org.tr" ile bu kararlı tutumu daha da görünür hale getirdiklerini kaydetti.

Türkiye'nin söz konusu programdaki başarısının her geçen gün artan bir ivme ile yükseldiğini ve Avrupa'daki araştırma ve inovasyon rekabetinde öne çıkmaya başladığına işaret eden Ergin, TÜBİTAK olarak bunu desteklemek amacıyla ulusal programlardaki başvuru ve değerlendirme süreçlerinin Ufuk 2020 Programı ile uyumlaştırılması çalışmalarına hız kazandırdıklarını aktardı.

Ergin, yeni sitenin Türkçe ve İngilizce sayfa olarak ayrı ayrı hazırlandığını anlattı. Sitenin, birçok konuda kullanıcılara Ar-Ge ve inovasyon desteği sunduğuna dikkati çeken Ergin, "Örneğin çevre konusunda Ar-Ge ve inovasyon desteğine ihtiyaç duyuyorsunuz. 'Ufuk 2020 Destekleri' sekmesine tıkladığınızda, karşılaşacağınız 'Tematik Alanlar' altındaki 'Çevre ve Hammadeler' başlığına ulaşacaksınız. Diğer tematik alanlarda olduğu gibi 'Çevre ve Hammaddeler' başlığı altında alan bilgisi ve çağrıları, haberleri, ulusal i̇rtibat noktası ile başarı hikayeleri gibi temel bilgilere ulaşabilirsiniz." diye konuştu.

Sitenin sadece iş birliği hedefiyle değil, ülkelerin hangi konularda faaliyet gösterdiği ve başarılı olduğu potansiyel alanlar hakkında bilgi almak için dahi ziyaret edebileceğini dile getiren Ergin, "Herkesi, 80 milyar avroluk fonuyla, dünyanın en büyük bütçeli araştırma ve inovasyon AB Ufuk 2020 Çerçeve Programı'nın yeni internet sitesi 'ufuk2020.org.tr'yi ziyarete ve üye olmaya davet ediyoruz. Ayrıca Facebook sayfamızı beğenenler ve Twitter'da Ufuk 2020'yi takip edenler faaliyetlerimiz hakkındaki güncel bilgilere de erişebilirler." ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler