1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Uygunsuz Gıda Üretimine Para Cezası
Uygunsuz Gıda Üretimine Para Cezası

Uygunsuz Gıda Üretimine Para Cezası

Zabıta ekipleri, yıl içinde gıda üretim tesislerinde uyguladığı rutin denetimlerini, ramazan nedeniyle artırdı- Tesislerde ani denetimler yapan ekipler, gerekli koşulların sağlanmadığı işyerlerine cezai işlem uyguladı

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, yıl içinde gıda üretim tesislerinde uyguladığı rutin denetimlerini, ramazan nedeniyle artırdı. Bu kapsamda gıda üretim tesislerine ani denetimler yapan zabıta ekipleri, gerekli koşullarda çalışmayan işyerlerine cezai işlem uyguladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yıl boyunca gıdanın üretiminden satışına, çevreden trafik düzenine, seyyar satıcılarla mücadeleden dilencilere kadar pek çok konuda çalışan Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, özellikle ramazan aylarında artan gıda tüketimi nedeniyle üretim tesislerine ani baskınlar düzenledi.

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığından uzmanların da katıldığı Zabıta Dairesi koordinasyonundaki denetimlerde, tahin, helva, şekerleme, çikolata gibi gıdaların üretildiği tesisler incelendi. Denetimlerde imalathaneler, üretimin başından paketleme aşamasına kadar sıkı kontrolden geçirildi.

İmalathanelerin genel temizliğini kapsayan denetimlerde, hijyen kurallarına uygunluğu, gıdaların üretim ve son kullanma tarihleri, gıda maddelerinin korunması, depolanması, işyeri açma ruhsatı, çalışma ruhsatı, personelin kıyafetleri, hijyen eğitim sertifikaları gibi konularda denetim ve kontrollerde bulunan ekipler, yangın söndürme tüpünün tarihinin geçmesi, genel temizlik ve teftiş defterinin eski olması gibi konularla ilgili para cezası uyguladı.

Yapılan denetimlere ilişkin bilgi veren Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak, ramazan nedeniyle gıda üretim ve satışına ilişkin kontrollerinin arttığını vurguladı.

İlçe belediyelerinin zabıta müdürlükleriyle koordinasyon içinde sürdürülen denetimlere de değinen Abdurrahman Karabudak, "Mesela Çankaya Belediyesi ile sahura kadar ani gece kontrolleri yapıyoruz. Bu kapsamda da sahur nedeniyle çoğalan seyyar köfte ve seyyar kokoreç gibi halkın sağlığıyla oynayanlara müdahale ediyoruz. Dilencilere de göz açtırmıyoruz. Sosyal sömürü dediğimiz, insanları sömüren bu yapıyla da yine koordinasyon içinde mücadele ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler