1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Uzakdoğuluların Mevlana İlgisi
Uzakdoğuluların Mevlana İlgisi

Uzakdoğuluların Mevlana İlgisi

Geçtiğimiz yıl İstanbul'daki Topkapı ve Ayasofya müzelerini de geçerek 2 milyon 480 bin 433 kişiyle en çok ziyaretçi ağırlayan Mevlana Müzesi, 2017'de başta Çinliler olmak üzere İranlı, Tayvanlı ve Japon turistlerden yoğun ilgi gördü

A+A-

Geçtiğimiz yıl İstanbul'daki Topkapı ve Ayasofya müzelerini de geçerek 2 milyon 480 bin 433 kişiyle en çok ziyaretçiyi ağırlayan Mevlana Müzesi, 2017'de başta Çinliler olmak üzere İranlı ve Tayvanlı turistlerden yoğun ilgi gördü.

Türkiye genelinde 2017 yılında da en çok ziyaret edilen müze olan Mevlana Müzesi, geçen yıl çok sayıda Çinli, İranlı, Tayvanlı, Amerikalı ve Güney Koreli turisti misafir etti.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Mevlana Müzesi, 2015'te 2 milyon 571 bin 267 kişiyi, 2016 yılında da 2 milyon 429 bin 531 kişiyi ağırlamıştı. Geçtiğimiz yıl ise müzeye en çok ilgiyi özellikle Asya ülkeleri gösterdi.

- Şeb-i Arus'ta 9 bin 500 yabancı turist geldi

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mevlana Müzesi'nin 2016 ve 2017 yılında Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzesi olduğunu söyledi.

Mevlana Müzesi'nin ilerleyen yıllarda da ziyaretçi sayısını artırarak en çok ziyaret edilen müze olma özelliğini koruyacağını dile getiren Yarar, şöyle devam etti:

"Müzeye en çok ziyaretçinin geldiği ülkeler sırasıyla Çin, İran, Tayvan, Amerika ve Japonya'dır. Toplam ziyaretçi sayısının altıda birini yabancı turistler oluşturmaktadır. Konya'ya genellikle kültür turizmi için seyahat ediliyor. Mevlana'yı anma törenlerinin olduğu Şeb-i Arus'ta, sadece 10 günde 2016 yılında 6 bin 550, 2017 yılında ise 9 bin 500 yabancı turist Konya'ya gelip Mevlana Müzesi'ni ziyaret etti. Bu, 10 günlük süre zarfında gerçekleşti."

Yarar, Yüksek Hızlı Tren'in ziyaretçi sayısının artmasını doğrudan etkilediğine dikkati çekerek, "Hızlı tren yurt dışından İstanbul ve Ankara'ya gelen turistlerin hızlı şekilde Konya'ya gelip müzeyi ziyaret etmesine ciddi anlamda katkı sağlamıştır. Yine Şeb-i Arus dönemindeki uçak seferleri de gelen yabancı turist sayısını arttırmıştır." ifadelerini kullandı.

- Tahran Turizm Fuarı'nda stant açıldı

Mevlana Celaleddin Rumi'nin en önemli eseri Mesnevi'nin dünyada en çok okunan kitaplar arasında yer aldığına vurgu yapan Yarar, şunları kaydetti:

"Yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçi sayısının artması için elimizden geleni yapıyoruz. Mevlana Müzesi'nin içerisinde Hazreti Mevlana'nın kabri bulunuyor. Bu yüzden insanlar manevi duyarlılığı itibarıyla öncelikli olarak ziyaret etmek istiyor. Öte yandan yine turist sayımızı arttırmaya yönelik, 23 Ocak'ta açılan Uluslararası Tahran Turizm Fuarı'na katıldık. Orada Mevlana Müzesi konseptli özel bir stant oluşturduk. Mevlana Müzesi ve Konya'nın tanıtımı konusunda çalışmalarımız devam edecek."

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler