1. HABERLER

  2. TEKNO

  3. Uzaktan Kumandalı Elektrikli Yelpaze Üretti
Uzaktan Kumandalı Elektrikli Yelpaze Üretti

Uzaktan Kumandalı Elektrikli Yelpaze Üretti

İzlediği bir filmden etkilenen Kayserili fabrika işçisi Fırat Başoğlu, sıcak havalarda sıkça başvurulan yelpazeyi uzaktan kumandalı hale getirdi

A+A-

KAYSERİ (AA) - Kayseri'de bir fabrikada işçi olarak çalışan Fırat Başoğlu, izlediği bir filmden etkilenerek uzaktan kumandalı elektrikli yelpaze üretti.

Çocukluğundan beri elektronik aletlere merak duyan 43 yaşındaki Başoğlu, babasının elektronik dükkanında mesleği öğrendi. Organize sanayi bölgesinde bir fabrikada tamir, bakım ve otomasyon bölümünde çalışan Başoğlu, kısa süre önce elektrikli yelpaze imal etti.

Sıcak havalarda özellikle otel ve restoran gibi toplu alanlarda kullanılabilecek elektrikli yelpaze, ayarlanabilen yüksekliği, farklı boyutları ve uzaktan kumanda ile kontrol edilmesiyle kullanım kolaylığı sağlıyor.

"Türkiye'de yelpazeyi ve teknolojiyi birleştirdim"

Elektronik yelpazenin 5 ay önce patentini de aldığını bildiren Başoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'de yelpaze kullanımı çok yaygın değil. İki yıl önce bir fuar için Çin'e gitmiştim. Burada sokaktaki herkesin elinde yelpaze var. Yelpazenin geçmişi çok eskilere dayanıyor. Hazreti Yusuf filminde Firavun'u serinleten büyük yelpazeler vardı. 'Neden bunun el, kol yormayacak şekilde elektrikle çalışanını yapmıyoruz' diye düşündüm. Kafamdan tasarladım, ürettim. Parçaların bir kısmını kendim yaptım, bazılarını atölyede yaptırdım. Büyük bir yelpaze yapmak istedim. Aradığım boyutlarda hazır yelpaze olmadığı için plastikten kendim yaptım. Demir bir profil gövde üzerine yelpazeyi monte ettim. Kumanda sistemi hazırdı onu yelpazeye göre uyarladım. Patentini aldığım ürünün boyu 120 santimetre, genişliği ise 70 santimetre. Yelpaze daha çok Asya'da kullanılıyor, teknoloji ise Avrupa'da. Ben de bunların ortasında olan Türkiye'de yelpazeyi ve teknolojiyi birleştirdim."

Muhabir: Esma Küçükşahin

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler