1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Varlık Fonunda Hedef 200 Milyar Dolar
Varlık Fonunda Hedef 200 Milyar Dolar

Varlık Fonunda Hedef 200 Milyar Dolar

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Burada (Türkiye Varlık Fonu) hedefimiz 200 milyar dolarların konuşulduğu bir fon büyüklüğüne ulaşılması." dedi

A+A-

ANKARA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bloomberg HT televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından ekonominin çok hızlı toparlandığını anlatan Zeybekci, sonbahar döneminde ihracatta da önemli bir toparlanma yaşanacağına işaret etti.

Rusya ile ilişkilere değinen Zeybekci, iki ülke arasındaki ticarette ruble ve lira kullanılmasına ilişkin, "Biz burada dolar aradan çıksın başlığıyla girmiyoruz konuya. İki ülke arasındaki ticarette, alışverişte, müteahhitlik hizmetlerinde milli paralar kullanılabilmeli. Bu, iki ülke arasında çok büyük bir kazanç olur." ifadelerini kullandı.

Rusya ile yürütülen serbest ticaret anlaşmasına (STA) ilişkin de bilgi veren Zeybekci, "Rusya'yla STA'nın çok hızlı biteceğine inanıyorum. Ardından hemen Avrasya Gümrük Birliği gibi devasa bir coğrafyaya, Asya coğrafyasına, Türki Cumhuriyetlere de önemli bir açılımımız olacak." dedi.

Zeybekci, Türkiye ile Rusya'nın şu anda ortak yatırım fonu kurduğunu anlatarak, "Türkiye Varlık Fonu ile Rus Fonu bir araya gelecek, ortak Türk-Rus Yatırım Fonu kurulacak. Bu fon, Rusya'daki, Türkiye’deki, iki ülke şirketlerinin üçüncü ülkelerdeki ortak projelerinde kullanmak üzere önemli bir enstrüman olarak elimize geçmiş olacak, bize de çok büyük bir avantaj sağlayacak" diye konuştu.

-"200 milyar dolarların konuşulduğu bir fon olacak"


Bakan Zeybekci, G-20 ülkeleri içerisinde varlık fonu olmayan tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çekerek, diğer tüm ülkelerin en az bir, bazılarının da üç-dört fonları olduğunu anlattı.

Fon konusunda hedeflerinin büyük olduğunu kaydeden Zeybekci, "(Türkiye Varlık Fonu) Ülkenin kalkınmasında, büyümesinde, finansman sağlığı ve güvenliğinde, yurt dışı ekonomik etkinliğinde, ihracatında, dış ticaretinde, dışarıdaki Türk müteahhitlerin yatırımlarında, her alanda etkinlik gösterebilecek bir fondan bahsediyoruz. Burada hedefimiz 200 milyar dolarların konuşulduğu bir fon büyüklüğüne ulaşılması." değerlendirmesinde bulundu.


Önceki ve Sonraki Haberler