1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Vatandaş Sokağa İnerse Siz Kaçacak Delik Arayacaksınız'
Vatandaş Sokağa İnerse Siz Kaçacak Delik Arayacaksınız

'Vatandaş Sokağa İnerse Siz Kaçacak Delik Arayacaksınız'

Başbakan Yıldırım, "Vatandaş sokağa inerse siz kaçacak delik arayacaksınız. 15 Temmuz'da gördünüz, vatandaş sokağa inince ne olduğunu gördünüz." dedi

A+A-

DİYARBAKIR (AA) - Başbakan Yıldırım, "Vatandaş sokağa inerse siz kaçacak delik arayacaksınız. 15 Temmuz'da gördünüz, vatandaş sokağa inince ne olduğunu gördünüz." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır Valiliği önünde düzenlenen toplu temel atma töreninde konuştu.

"Birliğimizin, beraberliğimizin en büyük düşmanı PKK'dır, FETÖ'dür"
Yıldırım, 15 Temmuz'u, "81 vilayetin yüreklerinin birlikte attığı gün" olarak nitelendirerek, şunları söyledi:

"Bir kez daha kardeş olmanın, bir olmanın, beraber olmanın ne demek olduğunu bütün dünyaya Diyarbakır'dan gösterdiniz. Sağ olun, var olun. 'Bütün darbecilere, bölücü PKK terör örgütüne, DAEŞ'e karşı biriz, beraberiz, Türkiye'yi böldürtmeyiz.' dediniz. Sağ olun, var olun. Demokrasimize, hukuk devletimize, milli iradeye hep birlikte destek çıktık. FETÖ toplumsal barışı, kardeşliği kendince yok edeceğini zannetti. Askerin, polisin, bürokrasinin her tarafına bir mikrop gibi sızdı. Militanlarıyla nifak sokmaya çalıştı. Şimdi görüyoruz ki kardeşliğimiz, birliğimiz, beraberliğimizin en büyük düşmanı PKK'dır, FETÖ'dür. PKK'nın en büyük destekçisi FETÖ. İkisinin de amacı Kürt ve Türk kardeşlerini hedef alıp, çatışma çıkarmak. Bu alçakça işbirliğini bozan, Türk-Kürt kardeşliğini binlerce yıldır gönül bağıyla devam ettiren milletimize teşekkür ediyorum."

"PKK, en alçak, en katil terör örgütüdür"

Başbakan Binali Yıldırım, PKK'nın en alçak, en katil terör örgütü olduğunu belirterek "Hiç merak etmeyin, bunların sonu yakındır. Bunlar çocuklarımızı asla dağa çıkaramayacaklar. Çünkü daha çok yatırım yapacağız. Çocuklarımıza daha fazla gelecek hazırlayacağız. Bunların kirli amaçlarına erişmesine mani olacağız." dedi.

"Bu hain örgütlerin ülkemizin huzurunu bozmasına müsaade etmeyeceğiz"

Milletin bütün renklerini, farklılıklarını zenginlik olarak gördüklerini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şundan emin olun ki, biz bu hain örgütlerin ülkemizin huzurunu bozmasına, milletimizin birliğini bozmasına asla ve asla müsaade etmeyeceğiz. Kardeşliğimiz sonsuza kadar devam edecek. Türk, Kürt hangi milletten olursa olsun kardeştir, onları birbirine düşürmeye çalışanlar da kalleştir. Biz, tarihimizi, medeniyetimizi beraber inşa ettik. Bu topraklarda kader birliği yaptık, geçmişimizi birlikte inşa ettik. Gelecekte de omuz omuza kol kola birlikte yürüyeceğiz."

"Kürtlerin PKK sorunu var"

79 milyonu kardeş bildiklerini, kucak açtıklarını, Türkiye'nin 780 bin kilometrekaresini aynı gelişmiş seviyeye ulaştırmak için var güçleriyle çalışacaklarını anlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

Bölücü terör örgütü PKK, 'Biz Kürtlerin sorunu için mücadele ediyoruz' diyor. Öyle mi? Bakın, PKK terör örgütünün Kürtler diye bir sorunu yok. Sorun nedir? Kürtlerin PKK sorunu var. Bu sorunu da evelallah el birliğiyle ortadan kaldıracağız. Bu işin başka yolu yok. Geleceğimizi bu alçak örgütün karartmasına asla izin vermeyeceğiz."

"Vatandaş sokağa inerse siz kaçacak delik arayacaksınız"

"Diyarbakır'daki 6-7 Ekim olaylarında 53 tane masum kardeşimizi kanına girenin, onların ölümüne sebep olanların kim olduğunu biliyorsunuz." diyen Yıldırım, sözlerini şöyle devam etti:

"Akılları başlarına gelmemiş, şimdi yine vatandaşları sokağa çağırıyorlar, isyana çağırıyorlar. Vatandaş sokağa inerse siz kaçacak delik arayacaksınız. 15 Temmuz'da gördünüz, vatandaş sokağa inince ne olduğunu gördünüz. Şimdi siz vatandaşı sokağa çağırıyorusunuz. Diyarbakırlı sokağa iner ama ay yıldızlı bayrağı ile iner."

"Biz terör örgütlerine karşıyız"

Fırat Kalkanı Harekatı ile de ilgili bilgi vermek istediğini söyleyen Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin Suriye ile 911 kilometrelik sınırı olduğunu anımsatarak, "Sürekli oradan, bu kalleş terör örgütleri, DAEŞ, PYD, YPG, PKK uzantıları ülkemize sızıyorlar." dedi.

Gaziantep'te bir düğünde canlı bomba patlatıldığını ve 54 vatandaşın şehit edildiğini hatırlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şehit olanların 29'u 12 yaşından küçük çocuklar. Siz bu günahsız çocuklardan ne istiyorsunuz? Yetmedi, attıkları roketlerle 21 vatandaşımızın hayatını yok ettiler. Biz ne yapacağız? Bunları bekleyecek miyiz, seyir mi edeceğiz? Tabii ki değil. Dedik ki, 'Bir tek daha buraya bomba atılırsa canınınızı okuruz'. Nitekim ÖSO mensuplarıyla birlikte Cerablus'a girdik. Oradan bütün DEAŞ'lıları, PYD'lileri, YPG'lileri, bütün mikropları temizleyinceye kadar orada devam edeceğiz. Diyorlar ki 'Hükümet, Kürtlere karşı'. Kürtler de Türkler de bizim başımızın tacı. Biz terör örgütlerine karşıyız. Suriye'nin kuzeyinde, hududumuza yakın terör örgütlerini besleyerek Türkiye'nin huzurunu bozmaya çalışıyorlar ama Türkiye, bu millet, buna asla müsaade etmeyecek. Sonuna kadar gerekli çalışmaları yapacağız. Milletimizin, vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlayacağız. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Bize nasihat verenler önce kendilerine baksınlar. Binlerce kilometreden gelip Suriye'de, Irak'ta ameliyat yapanlar bize laf söyleyemezler. Çünkü yıllardır Suriye'de, Irak'ta biz beraber yaşadık. Biz kardeşiz.

Önceki ve Sonraki Haberler