1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. "Yaşın İlerlemesiyle Göz Hastalıkları Riski Artıyor"
"Yaşın İlerlemesiyle Göz Hastalıkları Riski Artıyor"

"Yaşın İlerlemesiyle Göz Hastalıkları Riski Artıyor"

Kudret Göz İstanbul Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Baylançiçek:- "Zamanın istenmeyen izlerinin ortaya çıktığı organlarımızın başında gözlerimiz geliyor. Göz altı torbalarına, katarakta, göz tansiyonuna, sarı nokta hastalığına, çeşitli nedenlerle farklı y

A+A-

İSTANBUL (AA) - Kudret Göz İstanbul Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Deniz Oygar Baylançiçek, zamanın istenmeyen izlerinin ortaya çıktığı organların başında gözlerin geldiğini belirterek, yaşın ilerlemesiyle, katarakt, göz tansiyonu, sarı nokta hastalığı, göz altı torbaları gibi sorunların daha sık görüldüğünü bildirdi.

Baylançiçek, yaptığı yazılı açıklamada, yaşın ilerlemesiyle göz hastalıkları riskinin de arttığına işaret ederek, yaşla birlikte görülme sıklığı artan göz hastalıkları ve tedavileri konusunda bilgi verdi.

Yaşlanmaya bağlı olarak gözlerde de bazı hastalıkların ortaya çıkabileceğini ifade eden Baylançiçek, "Zamanın istenmeyen izlerinin ortaya çıktığı organlarımızın başında gözlerimiz geliyor. Göz altı torbalarına, katarakta, göz tansiyonuna, sarı nokta hastalığına, çeşitli nedenlerle farklı yaş gruplarında rastlamakla birlikte, yaşın ilerlemesi bu hastalıkların görülme sıklığını artırıyor. Ayrıca göz kuruluğu, presbiyopi yani yakını görme zorluğu ise yaşa bağlı olarak ortaya çıkan diğer hastalıklardır." ifadelerini kullandı.

Baylançiçek, göz içindeki doğal merceğin matlaşması sonucu görme netliğine engel olan katarakla, presbiyopinin tedavisinde göz içi lenslerinin kullanabileceğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Kataraktın, doğumsal olarak bebeklerde dahi görülebilmekle beraber, yaşın ilerlemesiyle görülme sıklığı da artar. Vakaların yüzde 90'ı 60 yaş üzerinde yaşlılığa bağlı oluşur. Tedavi edilmezse zaman içerisinde ilerleyerek görmeye tamamen engel olabilir. Tek tedavi metodu ameliyattır. Operasyonla işlevini yitiren gözün doğal merceği göz yapısıyla tamamen uyumlu göz içi lensle değiştirilerek hastalara net görüş sağlanır. Göz merceğinin zamanla doğal esnekliğini kaybederek yakına odaklanamamasına yol açan presbiyopi de 45 yaş üzerinde görülmeye başlar. Bu hastalar yakını net görebilmek için gözlük kullanma ihtiyacı duyar. Günümüzde göz içi lens operasyonlarında kullanılan akıllı lenslerle yakın, orta, uzak mesafede net görmek mümkün."

- "Göz tansiyonu kalıcı görme kayıplarına neden olabilir"

Baylançiçek, göz tansiyonu olarak bilinen glokomun da göz sinirlerine hasar vererek kalıcı görme kayıplarına yol açabilen tehlikeli bir hastalık olduğunu, her yaş grubunda görülebileceği gibi, 40 yaş üzerindeki herkesin risk grubunda yer aldığını anlatarak, sorunun herhangi bir şikayete sebep vermeden sinsice ilerleyebileceği için beklenmedik görme kayıplarına yol açabildiğini vurguladı.

Düzenli göz muayenesinin hastalığın teşhisi ve tedavisi için önem taşıdığına dikkati çeken Baylançiçek, şu bilgileri verdi:

"40 yaş üzerinde olanların yanı sıra, ailesinde göz tansiyonu bulunanlar, şeker hastaları, uzun süre kortizon tedavisi görenler, göz basıncı yüksek olanlar, yüksek hipermetropi, yüksek miyopi hastaları ve gözüne darbe alan kişiler de risk grubuna girer. Glokom tipine göre ilaç, lazer ve cerrahi metotlarla tedavi gerçekleştirilir. Yaşın risk faktörü oluşturduğu bir diğer sorun da halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonudur. En sık yaşa bağlı olarak 55-60 yaş üzerinde görülür. Yaşlanma, hipertansiyon, genetik faktörler, sigara kullanımı, uzun süre güneş altında kalmak, lipid kolesterol yüksekliği, ideal kilonun üzerinde olmak hastalığının nedenleri olarak sayılabilir."

Baylançiçek, sarı nokta hastalarına güneşli havalarda mutlaka ultraviyole korumalı güneş gözlükleri kullanmaları, yeşil sebzeleri tüketmeleri ve düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmaları önerilerinde bulundu.

Ayrıca, menopozun da göz kuruluğuna yol açtığını, bununla birlikte bu dönemde görülen hormonal değişikliklerin kadınlarda gözyaşı üretiminin azalmasına ve buharlaşmasının artmasına neden olacağını dile getiren Baylançiçek, tedavi edilmeyen göz kuruluğunun korneada kalıcı hasarlara yol açabileceğini aktardı.

Önceki ve Sonraki Haberler