1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Yaylalar Sonbaharı Ve Kışı Aynı Anda Yaşatıyor
Yaylalar Sonbaharı Ve Kışı Aynı Anda Yaşatıyor

Yaylalar Sonbaharı Ve Kışı Aynı Anda Yaşatıyor

Bozulmamış tabiatı, doğal yaşamı, temiz havası ve yeşilin binbir tonuyla ünlü Doğu Karadeniz yaylaları, sıcaklıklardaki ani düşüş üzerine beyaza büründü

A+A-

Doğu Karadeniz'de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altına düşmesinin ardından yüksek rakımlı yaylalar beyaza büründü.

Bozulmamış tabiatı, doğal yaşamı, temiz havası ve yeşilin binbir tonuyla ünlü Doğu Karadeniz yaylaları, sonbaharın yaşandığı bu günlerde hava sıcaklıklarındaki ani düşüş üzerine karla erken kucaklaştı.

Sonbaharın renklerinin yavaş yavaş hakim olduğu yaylalar, tepelerin karla kaplanmasıyla ayrı güzelliğe kavuştu.

İki mevsimin bir arada yaşandığı yüksek rakımlı Doğu Karadeniz yaylaları, sonbaharın kendine özgü renkleri ve beyaza bürünen doğasıyla ziyaretçilerine seyrine doyum olmayan manzaralar sunuyor.

İlkbaharda küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarıyla Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerindeki yaylalara göç eden yaylacılar, havaların soğumasıyla köylerine dönüyor.

"Kar yağdığı için erken inmek zorundayız"
Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Garzavan Yaylası'nda hayvancılık yapan Nurhayat Tığçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl karın erken yağdığını söyledi.

Yaylada bir ay daha kalmayı planladıklarını anlatan Tığçı, "Kar yağdığı için erken inmek zorundayız. Hayvanlarımızı bu halde burada daha fazla tutamayız. Geçen yıl bir ay daha fazla kalmıştık." dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler