1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 'Yeni Doğan Bebeğin Tansiyonunu İhmal Etmeyin'
Yeni Doğan Bebeğin Tansiyonunu İhmal Etmeyin

'Yeni Doğan Bebeğin Tansiyonunu İhmal Etmeyin'

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Balat, yeni doğan bebeklerdeki tansiyonun birçok konuda bilgi verebildiğini belirtti

A+A-

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Balat, yeni doğan bebeklerdeki tansiyonun birçok konuda bilgi verebildiğini belirterek, "Mesela yüksek tansiyonu olan bir bebeğin genellikle böbrekleriyle veya damar sistemiyle ilgili sorun saptanıyor ve erken teşhisi konup, tedavisine başlanıyor." dedi.

Balat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böbrek sağlığının insanın yaşam kalitesini tepeden tırnağa etkileyen bir öneme sahip olduğunu ve "yaşamın kalite filtresi" olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Bu noktada böylesine önemli bir organın vücuda yararlı şekilde varlığını sürdürebilmesi için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerektiğini dile getiren Ayşe Balat, erken teşhisle ciddi zararların önüne geçebileceğini ifade etti.

Yetişkinlerde sorunun tespitinin daha kolay olduğunu, çocuk ve bebeklerde ise tespitin hem daha zor hem de özen gerektirdiğini aktaran Prof. Dr. Balat, "Biz her fırsatta yeni doğan döneminden itibaren tansiyonun çok önemli olduğunu dile getiriyoruz. Yeni doğan bebeğin tansiyonu birçok konuda bilgi verebiliyor. Mesela yüksek tansiyonu olan bir bebeğin genellikle böbrekleriyle veya kalp-damar sistemiyle ilgili sorun saptanıyor ve erken teşhisi konup, tedavisine başlanıyor." diye konuştu.

Ebeveynlere "yeni doğan bebeğin tansiyonunu ihmal etmeyin" önerisinde bulunan Balat, gelişen teknolojiyle bebeğin daha anne karnındayken tüm kontrollerinin yapılabildiğini, ancak kimi zamanlarda da dış görünüşü normal olmasına rağmen böbrek sorunu yaşayan bebeklerle de karşılaştıklarını kaydetti.

Çocuklarda huzursuzluk, kusma, kilo alamama, büyüme-gelişme geriliği gibi özgün olmayan belirtilerin yüksek tansiyona işaret edebileceğini dile getiren Ayşe Balat, bu gibi durumlarda yapılacak tansiyon ölçümüyle böbrekte sorun olup olmadığının araştırılabileceğini aktardı.

Prof. Dr. Balat, şöyle devam etti:

"Yeni doğan bebeğinizde tansiyonu kontrol etmezseniz, erken teşhis trenini kaçırmış olabilirsiniz. Bu konudaki erken teşhisin en önemli yolu da tansiyon ölçümü. Özellikle bebeklerde yüksek tansiyonun nedeni, çok büyük olasılıkla böbrekteki veya kalp-damar sistemindeki bir anormalliktir. O yüzden aileler, doktorlarından tansiyona bakılmasını rica edebilirler."
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler