1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Yerköy'de Kanser Taraması
Yerköyde Kanser Taraması

Yerköy'de Kanser Taraması

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Tarama tırı, Yerköy ilçesinde bir ay boyunca kanser taraması yapacak.

A+A-

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Tarama tırı, Yerköy ilçesinde bir ay boyunca kanser taraması yapacak.

Yerköy Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Harun Macit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devlet hastanesi baştabipliği bahçesinde Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Yerköy Toplum Sağlığı Merkezi’nin organize ettiği Kanser Tarama Programı çerçevesinde tarama faaliyetlerine başlandığını söyledi.

Gezici kanser tarama tırının 17 Mayıs’a kadar ilçede kanser taraması yapacağını belirten Dr. Macit, şöyle devam etti:

''Meme kanseri taraması için hedef kitle 40-69 yaş aralığındaki bayanlar, rahim ağzı kanseri taraması için hedef kitle 30-65 yaş aralığındaki bayanlar ve kalın bağırsak kanseri taraması için ise hedef kitle 50-70 yaş aralığındaki erkek ve bayanları kapsamakta. Ulusal ve uluslararası kanser örgütlerinin tarama önerdiği kanser tipleri; meme kanseri, kalın bağırsak kanseri, rahim ağzı kanseridir. Şüphesiz bütün kanserlerde erken teşhis önemlidir, ancak özellikle bu bahsettiğimiz kanser türlerinde kanser tarama programı uygulanması ile hiçbir şikayeti olmayan vatandaşlarımızda kanseri erken evrede teşhis ederek tedavi etmeyi mümkün kılmakta.''

Tarama programında fiziki muayene, görüntüleme metotları, laboratuvar incelemeleri yapıldığını anlatan Macit, ''Başlatılan bu tarama programı amacı herhangi bir belirti ve şikayeti olmadan kanseri erkenden tespit etmeye yönelik olarak yapılan muayene, görüntülü ve laboratuvar işlemlerini içermektedir. Tarama testi yapmak kanser olunacağı anlamına gelmez. Yapılan bu tarama uygulamaları sonucunda erken dönemde tespit edilen kanser vakasına rastlanılması durumunda tedavi edilebilmekte, yan etkisi daha az olan ilaçlar ve girişimler sonucu hastalık kontrol altına alınabilmektedir. Başta hasta sağlığı olmak üzere tedavi ve maliyeti bakımından bu uygulama faydalı bulunmaktadır. Bu nedenle İlçemizde yapılan bu etkinliğe İlçe halkımızın katılması ve daha duyarlı davranmasını dilerim.'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler