1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Yıldırım-rafini Ortak Basın Toplantısı
Yıldırım-rafini Ortak Basın Toplantısı

Yıldırım-rafini Ortak Basın Toplantısı

Başbakan Yıldırım: (1)- "Nijer teröre karşı titiz bir çalışma içinde. Özellikle ülkenin etrafındaki istikrarsızlıktan kaynakalanan El-Kaide, Boko Haram gibi terör örgütlerinin Nijer'de yerleşmesini ve istikrarı bozmasını önlemek adına ciddi gayret gösteri

A+A-

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Nijer teröre karşı titiz bir çalışma içinde. Özellikle ülkenin etrafındaki istikrarsızlıktan kaynaklanan El-Kaide, Boko Haram gibi terör örgütlerinin Nijer'de yerleşmesini ve istikrarı bozmasını önlemek adına ciddi gayret gösteriyorlar." dedi.

Yıldırım-Nijer Başbakanı Brigi Rafini ile Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yıldırım, Rafini ve heyetini Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Yapılan görüşmelerde ikili ilişkileri geliştirme, ticareti artırma, eğitim, alt yapı ve konut projelerinde gerekli desteği sağlama konuları üzerinde durduklarını aktaran Yıldırım, hali hazırda TİKA'nın bölgede gerçekleştirmekte olduğu sosyal sorumluluk projelerini gözden geçirdiklerini ifade etti.

Bir hastane, bir okul ve park projesinin açılışa hazır hale geldiğine memnuniyetle müşahade ettiklerine değinen Yıldırım, Nijer-Türkiye ilişkilerinin tarihi bir derinliğinin olduğunu söyledi.

- "Afrika Açılımı Projesi"

Başbakan Yıldırım, Türkiye ve Nijer'in Osmanlı döneminden beri karşılıklı etkileşimi olan iki ülke olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Büyükelçiliklerimizin yakın tarihte tesis edilmiş olması, doğrudan uçuşların başlatılmış olması hem köklü tarihi ilişkileri ortaya çıkarmak hem de bundan sonra iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme bakımından önemli bir adım olmuştur. Türkiye 2005 yılında başlattığı Afrika Açılımı Projesi ile kıtada büyükelçilik sayısını 12'den 39'a yükseltmiş bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye, THY ile Afrika kıtasına doğrudan uçuş yapan yegane ülkedir. THY, 33 ülkeye toplam 51 sefer gerçekleştirmektedir. Bu iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi açısından büyük bir avantaj teşkil ediyor. Büyükelçiliklerimiz faaliyetlerini sürdürüyor."

Yıldırım, Nijer ile eğitim konusunda anlaşma imzaladıklarını, bu anlaşma ile ortaöğretim, üniversite konusunda var olan ilişkileri geliştirmek, Türkiye'de öğrenim gören Nijerli burslu öğrencilerin sayısını artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

İki ülke başkentleri arasında kardeş şehir anlaşmasının imzaladığını anımsatan Yıldırım, Ankara Büyükşehir Belediyesinin de Nijer'in başkenti Niamey'de önemli çalışmalar yapacağını bildirdi.

Sağlık alanındaki iş birliklerinin devam ettiğini, TİKA tarafından inşa edilen özel amaçlı hastanenin bu yıl içinde faaliyete geçeceğini anlatan Yıldırım, bin 260 kapasiteli yatılı okul inşaatının da bu yıl içinde tamamlanmış olacağının müjdesini verdi.

- Terörle mücadele

Görüşmede, terörle mücadelenin de ele alındığını belirten Yıldırım, Türkiye'nin yıllardan beri terörle amansız bir mücadele verdiğini vurguladı.

Türkiye'nin bir yandan YPG/PYD ve PKK değer yandan da DEAŞ ve FETÖ ile mücadele ettiğine dikkati çeken Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Özellikle son günlerdeki Zeytin Dalı Harekatı hakkında, Sayın Başbakan'a amacı, kapsamı ve hedefi hakkında bilgi verdim. Nijer, teröre karşı titiz bir çalışma içinde. Özellikle ülkenin etrafındaki istikrarsızlıktan kaynaklanan El-Kaide, Boko Haram gibi terör örgütlerinin Nijer'de yerleşmesini ve istikrarı bozmasını önlemek adına ciddi gayret gösteriyorlar. Nijer'in bu gayretleri ile savunma alanındaki işbirliği gelişmelerini değerlendirdik. Nijer ve Türkiye bölgesel ve uluslararası konularda benzer görüşlere sahip iki ülke. Son haftalarda ABD'nin Kudüs konusunda aldığı tek taraflı aceleci karara karşı Nijer İslam İşbirliği Teşkilatı Kongresine katılım sağladı. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda da bu kararın kınanması yönünde oy verdiler. Böylece Filistin ve Kudüs meselesine sahip çıkmışlardır. Bu bakımdan kendilerine teşekkür ediyorum."

Başbakan Yıldırım, 2013 yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu dönemde Nijer'e bir resmi ziyaret gerçekleştirildiğini, bu ziyaretle ilişkilerde ciddi bir ivmelenme başladığını belirtti.

- "Bereket getirdiniz ülkemize"

Yıldırım, 2014 yılında Nijer Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanlarının da Türkiye'ye ziyarette bulunduğunu hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Şimdi de başbakan düzeyinde Sayın Başbakanın ilk ziyareti. Bu, Türkiye-Nijer ilişkilerini geliştirme yönünde önemli bir ziyaret olmaktadır. Bundan sonra yapılacak iş, yapılan anlaşmaların gereğini yapmak, aynı zamanda Karma Ekonomik Komisyonun bir an önce Nijer tarafındaki eş başkanının belirlenmesiyle karşılıklı ekonomik ve ikili konuları ele almak olacaktır. Bu ziyaret fevkalade zamanlı ve yararlı bir ziyaret olmuştur. Rafini ve heyetine teşekkür ediyorum. Bereket getirdiniz ülkemize. Bugün Ankara'da kar yağışı da başladı. Beklediğimiz bir yağıştı. Onun için de teşekkür ediyoruz."

(Sürecek)

Önceki ve Sonraki Haberler