1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Yılın Ahisi 'Emine Ana' Eşiyle 60 Yıldır Omuz Omuza
Yılın Ahisi Emine Ana Eşiyle 60 Yıldır Omuz Omuza

Yılın Ahisi 'Emine Ana' Eşiyle 60 Yıldır Omuz Omuza

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yaşayan ve "yılın ahisi" seçilen 77 yaşındaki Emine Coşkuner, 17 yaşında başladığı terzilik mesleğini, 60 yıldır eşiyle aynı dükkanda omuz omuza sürdürüyor

A+A-

TRABZON - (AA) - Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yaşayan ve "yılın ahisi" seçilen 77 yaşındaki Emine Coşkuner, 17 yaşında başladığı terzilik mesleğini, 60 yıldır eşiyle aynı dükkanda omuz omuza sürdürüyor.

Erdoğdu Mahallesi'ndeki 60 metrekarelik dükkanda terzilik yapan Coşkuner, bu yıl gerçekleştirilen "Ahilik Haftası" etkinlikleri kapsamında, Türkiye'de "yılın ahisi" seçildi.

Ahilik ödülünü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca Kırşehir'de yapılacak etkinliklerde alacak olan Coşkuner, "hastalıkta ve sağlıkta, iyi günde ve kötü günde, yoksullukta ve bollukta, ölüm bizi ayırana kadar…" sözüne sadık kalarak, 60 yıl önce evlendiği eşi İsmet Coşkuner ile 60 yıldır 60 metrekarelik dükkanda çalışıyor.

Emine Coşkuner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "yılın ahisi" ödülüne layık görülmesi nedeniyle son derece mutlu olduğunu söyledi.

İşini severek yaptığını dile getiren Coşkuner, "Dikiş dikmeyi 15 yaşımda öğrendim ve kendimi sürekli geliştirdim. 17 yaşımda da terzilik mesleğine başladım. Yaklaşık 60 yıldır da bir gün bile vazgeçmeden mesleğimi sürdürdüm." ifadesini kullandı.

Coşkuner, eşinin de kendisi gibi terzi olduğunu belirterek, "Eşimle 60 yıldır evliyiz ve 60 yıldır beraber çalışıyoruz. Tek gelir kaynağımız bu iş olduğu için sırt sırta verdik ve evliliğimize olduğu gibi işimize de sahip çıktık. O nedenle mutluyuz. 5 çocuğumuz var ve hepsini bu işten elde ettiğimiz gelirle okuttuk, evlendirdik." dedi.

"Eşimle bir yola girdik, öyle de devam ediyoruz"
Coşkuner, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sabah erken kalkar evde temizlik ve yemek yaparım. Saat 10.00'da dükkanıma gelirim. Akşam saat 19.00'da işten çıkar evime giderim. Eşim sürekli yanımda. Bana evde de iş yerimde de sağ olsun, hep destek. Eşimle bir yola girdik, öyle de devam ediyoruz. Ömrümüz ve gücümüz yettiğince de Allah nasip, kısmet ederse işimize devam edeceğiz. Çalışmayı seviyoruz. Gücümüz olduğu için, çalışabildiğimiz için mutluyum."

"60 yıldır eşime hem evde, hem de iş yerinde yardımcı oluyorum"
İsmet Coşkuner ise eşi Emine Coşkuner ile severek evlendiklerini ve mutlu bir evlilikleri olduğunu söyledi.

Eşiyle birbirlerine çok bağlı olduklarını dile getiren Coşkuner, "Ben de terzilik yapıyorum ve 60 yıldır eşime hem evde hem de iş yerinde yardımcı oluyorum. Sabahları eşimden önce dükkana gelirim. Eşim evdeki işlerle ilgilenir, daha sonra beraber çalışırız. Her günümüz böyle geçer." dedi.

Muhabir:MELTEM YILMAZ

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler