1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yozgat’ta Normal Doğum Sayısı Arttı
Yozgat’ta Normal Doğum Sayısı Arttı

Yozgat’ta Normal Doğum Sayısı Arttı

YOZGAT (AA) - Yozgat Kamu Hastanaleri Birliği Genel Sekreteri Dr. İsmail Kurca, Yozgat’ta normal doğum sayısının arttığını bildirdi.Doktor Kurca, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de...

A+A-

YOZGAT (AA) - Yozgat Kamu Hastanaleri Birliği Genel Sekreteri Dr. İsmail Kurca, Yozgat’ta normal doğum sayısının arttığını bildirdi.

Doktor Kurca, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de sezeryan oranının yüzde 56, Yozgat’ta ise bu oranın yüzde 23 olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığının hedefleri arasında olan normal doğum oranının yükselseltilmesi için hastanelerde eğitim verdilerine dikkati çeken Kurca, şunları kaydetti:

''Yozgat ve Sorgun Devlet Hastanelerinde gebe eğitim merkezlerimiz bulunuyor. Doktor kontrolüne gelen her gebemizi, buralar takibe alarak, gebenin süreci, doktor, ebe kontrolü gibi durumları takip ediliyor. Türkiye’de sezeryan oranı yüzde 56. Yozgat’ta yüzde 23 oldu. Yozgat'ın Türkiye ortalamasının altında kalması, normal doğum oranının artığının göstergesidir. 2016 yılının ilk 6 ayı incelendiğinde sezeryan doğum oranı ise yüzde 13 olmuştur. Gebe okulunda tüm gebelere ulaşmayı hedefliyoruz. Buralarda normal doğum süreci anlatılıyor. 2015 yılında bin 611 gebeye ulaşarak, gebe eğitimi verildi. Bu yıl ise 800 gebeye eğitimleri verdik.''

Önceki ve Sonraki Haberler