1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yumurta Dondurma
Yumurta Dondurma

Yumurta Dondurma

Yumurta Dondurma

A+A-

Kadınların toplumdaki yerleri gün geçtikçe daha da güçlenmektedir. Sosyal olarak üstünlüğünü devam ettirmek isteyen her insan gibi kadınlarda kariyer hedeflerine ulaşmak için hamilelik süreçlerini daha sonra yaşamak isteyebiliyorlar. Ancak kadının yaşı ilerledikçe yumurtalık rezervi azalarak doğurganlık seviyesi de düşmektedir. Erken menopoz, önceden yaşanmış yumurtalık ameliyatı veya kanser hastalığı tedavisi gibi etkilerle kadınlar yumurtalıklarını Kıbrıs tüp bebek merkezi bünyesinde dondurmayı tercih edebilmektedirler.

Kıbrıs Tüp Bebekte Yumurta Dondurma İşlemleri Hangi Hastalar İçin Uygulanıyor?

Öncelikle kemoterapi olarak isimlendirilen kanser tedavisinde kullanılan ilaç tedavisi veya pelvis bölgesine radyoterapi yani ışın tedavisi görmek zorunda olan hastalar yumurta dondurmak için başvurabilirler. Evlenme yaşını geç düşünenler ya da geç yaşlarda çocuk sahibi olmak isteyenler de yumurta dondurmak isteyebilirler.

Ailede erken menopoz hikâyesi olan kadınların da erken menopoza girme riski vardır. İleride çocuk sahibi olmak isteyen ve ailesinde böyle bir risk bulunan kadınlar da kendilerini güvence altına almak için yumurtalıklarını dondurmak için Kıbrıs Tüp Bebek’te başvuru yapabilirler.

Yumurta Dondurma Programı Hakkında

Yumurtalarını dondurmak isteyen kişilerin belli testleri yapmaları gerekmektedir. Gerekli testler yapıldıktan sonra tedavi programına uygun olup olmadıkları değerlendirilir.

Kıbrıs tüp bebek bünyesinde asıl çalışmalar yapılmadan önce yaşanılan şehirde tek bir regl döneminde elde edilebilecek en çok sayıda yumurta sayısı elde edilebilmesi için doktor takibinde ovarian stimülasyon denilen bir işlem gerçekleştirilir.

Yumurta gelişimleri tamamlandıktan sonra hastalara oluşan bu yumurtaların toplanası için Kıbrıs’ta yapılacak işleme dair bir saat verilir. Kıbrıs’a gelişin organize edilmesi ile toplanan yumurtalar belli işlemlerden geçirilir ve son olarak da dondurma işlemi gerçekleştirilir.

Kıbrıs Tüp Bebek yumurtaların toplanması ve dondurulması için Kıbrıs’ta kalınması gereken süreyi 2 gün olarak belirlemiştir. 2 günde işlemler kolayca tamamlanabilir.

Yumurta Çözme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yumurtasını donduran kişi kendini gebeliğe hazır hissettiğinde yaşadığı şehirde belli dozlarda yavaş yavaş artan bir östrojen tedavisine sokulur. Östrojen transfer edilecek embriyonun rahme tutunmasını sağlamak için rahim içi tabakasında kalınlaşmayı sağlayacak gerekli bir hormondur.

Östrojen hormonu kullanarak başlanan ön tedavi bittikten sonra hastanın Kıbrıs’a gelişi için yeniden bir organizasyon yapılır. Kıbrıs’ta yapılacak işlemlerde baba adayından da sperm alınır ve yumurtasını donduran kişinin yumurta hücreleri çözülür. Mikroenjeksiyon denilen bir yöntem ile çözülen bu yumurtalar ve sperm hücreleri birleştirilir.

Embriyoların gelişimi incelendiğinde 3. Günde veya 5. Günde oluşan en sağlıklı embriyolar diğerlerinden ayrılır. Sağlıklı olarak seçilen 2-3 embriyonun transferleri yapılarak tedavi tamamlanmış olur. Bu işlemlerin yapılıp tamamlanabilmesi için ise 4 veya 5 gün Kıbrıs’ta kalmak yeterli olmaktadır. Yumurta çözme işlemleri bu süreç içerisinde yapılır ve aynı zaman dilimi içerisinde tüp bebek işlemi de gerçekleştirilmiş olur.

Yumurta dondurma işleminin avantajlarını sayacak olursak kadın gebeliğe müsait olmasa da istediği zamanda hamile kalabilmesine olanak verdiğini ilk olarak dile getirebiliriz. Yaş ilerledikçe yumurta kalitesi de azalmaktadır. Bu durum da kadının hamile kalma seviyesini düşürmektedir. Aynı zamanda sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesine de engel olabilmektedir. Ancak yumurtalar dondurulduğunda kadının yaşı ilerlese bile yumurta genç kalmaktadır. Çözüldüğünde de ilk dondurulduğu andaki sağlıklı yumurta hücresi olma özelliğini devam ettirmektedir.

Sağlıksal olarak belli bir dezavantajı bulunmayan bu durumun sadece etik bir sorumluluğu mevcuttur. Menopoz döneminde artık üreme yeteneğini kaybeden kadın vücudunda bu yöntem ile hamile kalındığında çok geç yaşta anne olunabilmektedir. Bu durum da kişi için üstlenilmesi gereken etik bir sorumluluk oluşturur.

 

Önceki ve Sonraki Haberler