1. HABERLER

  2. TEKNO

  3. Yüz Fotoğrafından Yaş Tahmini Yapılabilecek
Yüz Fotoğrafından Yaş Tahmini Yapılabilecek

Yüz Fotoğrafından Yaş Tahmini Yapılabilecek

KOÜ Öğretim Üyesi Akbulut, "Mobil ortamda, yüz görüntülerinizden yaşınız hakkında bir tahmin yapılabilecek. Bu uygulamanın, güvenlik uygulamaları, insan-bilgisayar etkileşimi ve yüz takibi gibi yaygın kullanım alanları bulunmaktadır." dedi

A+A-

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünce yürütülen "Mobil Ortamda Yüz Görüntülerinden Yaş Tahmini Projesi", cep telefonu veya tabletle fotoğrafı çekilen kişinin yaş aralığının tahmin edilmesine imkan sağlıyor.

KOÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve proje danışmanı Yrd. Doç. Dr. Orhan Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin TÜBİTAK tarafından desteklendiğini belirtti.

Proje kapsamında her yaş aralığından kişilerin fotoğraflarını veri tabanına yüklediklerini, şu ana kadar bin fotoğraf kaydettiklerini aktaran Akbulut, "Mobil ortamda, yüz görüntülerinizden yaşınız hakkında bir tahmin yapılabilecek." dedi.

İnsan yüzlerinin belirli bir karakteristik özelliği olduğu bilgisini veren Akbulut, bebek, ergen, orta yaşlı veya yaşlıların yüz hatlarının birbirinden çok farklı olduğunu ifade etti.

Proje üzerinde 8 aydır çalışma yaptıklarını ve tamamlanmak üzere olduğunu anlatan Akbulut, "İlk aşamada android işletim sistemi üzerine uygulamayı düşünüyoruz. Diğer platformlar için biraz daha zamana ihtiyacımız var." dedi.

"Yüz tespiti, yüz doğrulama ve sınıflandırma" gibi aşamaları bulunan sistemden elde edilen sonuçların tutarlı olduğuna dikkati çeken Akbulut, başarı oranını artırmak ve veri tabanını genişletmek istediklerini kaydetti.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler