1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Zeytin Dalı Harekatı'na Destek İçin Kösedağ'ın Zirvesine Tırmandılar
Zeytin Dalı Harekatı'na Destek İçin Kösedağ'ın Zirvesine Tırmandılar

Zeytin Dalı Harekatı'na Destek İçin Kösedağ'ın Zirvesine Tırmandılar

Sivas'ın Suşehri ilçesinde 17 arkadaş, Zeytin Dalı Harekatı'na destek amacıyla 3 bin 50 rakımlı Kösedağ'a tırmanarak Mehmetçik için dua etti- Zirvede, "Mehmetçiğimize Afrin operasyonunda başarılar dileriz. Allah yar ve yardımcıları olsun" yazılı pankart a

A+A-

SİVAS (AA) - Sivas'ın Suşehri ilçesinde 17 arkadaş, Türk Silahlı Kuvvetlerince Suriye'nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Mehmetçiklere manevi destek vermek amacıyla 3 bin 50 rakımlı Kösedağ'ın zirvesine tırmandı.

Suşehri Arama ve Kurtarma Derneği (SUKUT), Sivas Doğa Sporları Kulubü (SADAK) ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Dağcılık Kulübü üyelerinden oluşan 17 kişilik ekip, Afrin operasyonunda görev alan askerlere destek amacıyla ilçeye yaklaşık 28 kilometre uzaklıkta bulunan 3 bin 50 rakımlı Kösedağ'ın zirvesine tırmanış gerçekleştirdi.

Yoğun kar kütlesinin bulunduğu zirveye çıkmaya çalışan 17 kişilik ekipteki 2 kişi, doğal zorluklardan dolayı zirve yürüyüşünü tamamlayamadı. Gruptaki diğer 15 kişi ise yaklaşık 8 saat yürüyerek zirveye ulaştı. Ekiptekiler, Kösedağ Savaşı'nda şehit düştüğü rivayet edilen Köse Süleyman'ın türbesinde Afrin'de bulunan askerler ve vatan uğruna canlarını feda eden şehitler için dua etti.

Zirvede Türk bayrağı ile "Mehmetçiğimize Afrin operasyonunda başarılar dileriz. Allah yar ve yardımcıları olsun" yazılı pankart açıldı.

SUKUT Başkanı Yalçın Kırılmaz, yaptığı açıklamada, Afrin'de bulunan Mehmetçiklere manevi destek vermek için zirve tırmanışını yaptıklarını söyledi.

Askerler için dua ettiklerini dile getiren Kırılmaz, "Vatana canlarını seve seve vermek için çarpışan askerlerimiz için değil Kösedağ, gerekirse her yere gitmeye hazırız. Bu vatan için gerekirse bizler de canlarımızı seve seve veririz. Bu nedenle 3 bin 50 rakımlı zirveden Afrin'de bulunan askerlerimize selam gönderiyoruz. Rabbim yardımcıları olsun." dedi.

Zirvede kar kalınlığının yer yer 1,5 metreyi aştığını dile getiren Kırılmaz, "Zaman zaman zor anlar yaşadığımız oldu fakat yağan karın donması bizler için avantajdı. 2 arkadaşımız doğal zorluklardan dolayı 18 kilometre sonra geri dönmek zorunda kaldı." diye konuştu.

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler