1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Zeytin Dalı Harekatı'na Yabancı Medya İlgisi
Zeytin Dalı Harekatı'na Yabancı Medya İlgisi

Zeytin Dalı Harekatı'na Yabancı Medya İlgisi

Zeytin Dalı Harekatı'nı yerinde görüntülemek isteyen 79'u yabancı, 89'u yerli olmak üzere 168 basın mensubu, BYEGM'ye akreditasyon yaptırdı- Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: - "Akreditasyon ve koordinasyon faaliyetleri BYEGM görevlileri tarafından sahada bu

A+A-

ANKARA (AA) - ALİ KEMAL AKAN - Zeytin Dalı Harekatı'nı yerinde görüntülemek isteyen 79'u yabancı, 89'u yerli olmak üzere toplam 168 basın mensubu, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğüne (BYEGM) akreditasyon yaptırdı.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BYEGM tarafından Zeytin Dalı Harekatı dolayısıyla bölgede görev yapmak isteyen basın mensupları için Reyhanlı ve Kilis'te birer basın merkezi kurduğunu bildirdi.

Operasyonun başladığı tarihten itibaren 4 gün içinde, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda bulunan merkezde 79'u yabancı, 89'u yerli olmak üzere toplam 168 basın mensubunun akreditasyonunun yapıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, BYEGM'nin, gazetecilerin görevlerini kolaylaştırmak için destek olmaya devam edeceğini ifade etti.

BYEGM'nin Zeytin Dalı Harekatı'nın başladığı andan itibaren üzerine düşen görevi gerçekleştirmek için hızla harekete geçtiğini aktaran Çavuşoğlu, giderek artması öngörülen yoğunluk için Cilvegözü Sınır Kapısı'nda kurulan basın merkezinde tüm tedbirlerin alındığını belirtti.

Çavuşoğlu, "Akreditasyon ve koordinasyon faaliyetleri BYEGM görevlileri tarafından sahada bulunan mülki ve askeri yetkililerle uyum içerisinde yürütülüyor. İnternet bağlantısının da bulunduğu mobil basın merkezi aynı zamanda basın mensuplarına haberlerini kurumlarına geçmeleri için imkan sağlıyor." dedi.

Ulusal ve uluslararası basın mensuplarının akreditasyon işlemleri tamamlanmadan gazetecilik faaliyetinde bulunmalarının hem can güvenliği hem de mesleki işleyiş noktalarında sorun oluşturacağına değinen Çavuşoğlu, kara harekatının başladığı Kilis'te de bugün itibariyle bir basın merkezinin kurulduğunu ve faaliyete geçtiğine dikkati çekti.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, BYEGM üzerinden akredite olan basın mensuplarına gruplar halinde sınır ötesindeki bölgede görüntü çekimi yapma imkanı sağlandığını, ilk grubun bu sabah itibarıyla sınır ötesine götürüldüğünü kaydetti.

Bu arada akredite olmak için başvuru sayısının artması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler