1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Zingat.com, "Yaşamskor" Uygulamasını Tanıttı
Zingat.com, Yaşamskor Uygulamasını Tanıttı

Zingat.com, "Yaşamskor" Uygulamasını Tanıttı

Emlak sitesi Zingat.com, ziyaretçilerinin yaşam kalite endeksini ölçerek gayrimenkul yatırımlarını yönlendirmelerini sağlayan "yaşamSkor" uygulamasını tanıttı.

A+A-

Emlak sitesi Zingat.com, ziyaretçilerinin yaşam kalite endeksini ölçerek gayrimenkul yatırımlarını yönlendirmelerini sağlayan "yaşamSkor" uygulamasını tanıttı.

Zingat.com açıklamasına göre, bilimsel altyapısı ve milyonlarca veri setinden beslenen hesaplama araçlarıyla ev almak, satmak ya da kiralamak isteyen gayrimenkul yatırımcılarının en doğru kararı almasına yardımcı olma hedefiyle yolan çıkan Zingat.com, yaşam kalite endeksini ölçtüğü uygulaması yaşamSkor'un tanıtımını gerçekleştirdi.

yaşamSkor'un hesaplama algoritmasında, seçilen yerler ve bu yerlerin birbirleriyle olan ilişkileri ile sosyo-ekonomik dereceleri de dahil birçok parametre kullanılıyor.

 

-"Bu uygulama Türkiye'de ve dünyada bir ilk"

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Zingat.com Üst Yöneticisi (CEO) Ahmet Kayhan, uygulamanın mevcut yaşam kalitesinin iyilik baremi olarak belirlenen 0-100 değer aralığında ölçeklendiğine ve bazı mekan değişiklikleriyle bu kalitenin artırılabilmesi için farkındalık yarattığına dikkati çekti. Kayhan, şu ifadeleri kullandı:

"yaşamSkor, insanların gayrimenkul yatırımı, satın alması, kiralaması gibi çok önemli kararları alırken kendi yaşam alanlarına özel akıllı kararlar almalarını sağlayacak. Zingat.com, sağladığı kapsamlı bilgilerle kullanıcıyı yönlendirerek mevcut gayrimenkul sitelerinden ayrışıyor. Uygulamada, nüfus yoğunluğu, bina yoğunluğu, hava kirliliği, yeşillik, yürüme alanı, park yeri kolaylığı, restoran, alışveriş, park, çocuk parkı gibi sosyal imkanlar, metro, otobüs durağına yakınlık, kira, satış maliyetleri gibi pek çok parametre baz alınıyor.

Bu parametrelere göre önce konut, sonra iş yeri için çeşitli hesaplamalar yapılıyor. Ardından kişinin sosyalleştiği bölge ekleniyor ve en çok vakit geçirilen bu 3 nokta arasında ne kadar kolay ve hızlı hareket ettiğiniz ölçülüyor. Oldukça detaylı ve kapsamlı bir analizin sonucunda da kişinin yaşamSkor'u ortaya çıkıyor. Bu uygulama Türkiye'de ve dünyada bir ilk."

 

-"yaşamSkor, birkaç yıl içerisinde 62 şehirde ölçülebilecek"

 

Türkiye'de yıllık yaklaşık 2 milyon gayrimenkul alım-satım işleminin gerçekleştiğini belirten Kayhan, şunları kaydetti:

"Milyonlarca yatırım, satın alma, kiralama ve geliştirme işlemi kayda geçiyor. Ortalama 14 milyon vatandaşımız her sene bir şekilde gayrimenkul ile ilgili bir karar alıyor ve çoğu zaman hayatlarında verdikleri belki de en önemli finansal karar oluyor. yaşamSkor sayesinde ev-iş yeri-sosyal yaşam alanı üçgenine göre gerçekleştirdiğimiz değerlendirmeyle gayrimenkul ile ilgili verilen bu kararların sağlıklı bir şekilde verilmesini sağlamak istiyoruz.

yaşamSkor, şu an için sadece İstanbul'da uygulanıyor. Diğer şehirler ile ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. Öncelikle Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Adana, Antalya, Aydın ve Muğla başta olmak üzere birkaç yıl içerisinde 62 şehir için yaşamSkor uygulamasını hayata geçireceğiz."

Önceki ve Sonraki Haberler